O femeie de 88 de ani din Dâmbovița este de negăsit. Un șofer ar fi accidentat-o cu mașina și i-ar fi ascuns trupul

×
Codul embed a fost copiat

O femeie de 88 de ani, dintr-un sat din Dâmboviţa, e de negăsit de mai bine de trei săptămâni. Sunt indicii că un şofer ar fi accidentat-o, după care i-ar fi luat trupul pentru a-l ascunde.

Criminaliștii vor să aducă în sat inclusiv câini de urmă și o dronă, după ce căutările la pas nu au dat niciun rezultat.

Floarea Vasile locuieşte în satul Mărceşti din comuna Dobra şi suferă de Alzheimer. Are patru copii, două fete şi doi băieţi. Fetele sunt stabilite în străinătate, una în Italia, cealaltă în Statele Unite, în timp ce băieţii locuiesc în București. Aceştia îşi vizitau mama ori de câte ori puteau şi o ajutau de la distanţă cu bani şi cu cele necesare. Din 19 noiembrie, pensionara e insă de negăsit.

Cornelia Gheorghe, fiica femeii dispărute: „De la Chicago, special am venit ca să îmi găsesc mama. S-a ajuns la concluzia că e posbil să o fi luat-o cu un mijloc de transport de la poartă.”

Un vecin este ultima persoana care a văzut-o pe femeie în viaţă, în dimineaţa zilei de 19 noiembrie.

Citește și
drone
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Paul Mocanu, martor: „Am văzut-o pe tanti Florica pe aici, pe la poartă. Distanţă aici, aproape. Între 8 şi 9. Era singură.”

Reporter: „Părea dezerorientată?”

Paul Mocanu, martor: „Distantă, era cu spatele.”

Rudele au auzit zvonuri că bătrâna ar fi fost lovita de o maşină, iar şoferul i-ar fi transportat trupul în afara localităţii.

Mircea Vasile, fiul femeii dispărute: „Sunt şi vecini care au văzut. Unora le e frică, am văzut că chiar mint şi le e frică să se implice. Cineva care le inspiră frică. Cel mai probabil a fost aruncată la pădure.”

Îngrijorate, rudele au cerut din nou ajutorul poliţiştilor. Dis de dimineaţă au pornit împreună cu voluntarii şi cu sătenii în căutarea femeii dispărute. Au peritat întregul câmp de la marginea localităţii, pădurea, dar şi vecinătăţile. Din păcate, până acum nicio urmă”

Iulian Toma, voluntar: „Aproape de pădure, până aproape de IAS. Nicio urmă. La ce e mai rău, femeia aia nu depăşea mai mult de 150-200 de metri, cineva o fi luat-o şi o fi dus-o pe undeva.”

Anchetatorii vor să aducă şi câini de urmă, dar şi o dronă, pentru a cerceta zona de sus. Femeia a fost dată în urmărire la nivel naţional. Oricine o vede sau poate oferi detalii care să ducă la găsirea ei este rugat să sune la 112 sau să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
O femeie a fost găsită moartă într-un mormânt improvizat, la peste 10.000 de kilometri de casă. Familia o declarase dispărută
O femeie a fost găsită moartă într-un mormânt improvizat, la peste 10.000 de kilometri de casă. Familia o declarase dispărută

O mamă din Londra a fost găsită moartă într-un mormânt de mici dimensiuni din Peru, după ce o înregistrare înfiorătoare a iubitului ei a ajuns la poliție.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.