Nereguli la Societatea de Transport a RA-APPS: In 3 ani, au fost cumparate parfumuri, farduri si oje de 86.500 de lei

61849778

Corpul de Control al Guvernului a descoperit o serie de nereguli la Societatea de Transport "Bucurestii Noi" din subordinea RA-APPS, printre care achizitionarea, in perioada 2012-2015, de produse cosmetice in valoare de 86.533 de lei.

Raportul Corpului de Control arata ca Societatea de Transport "Bucurestii Noi" a facut, in perioada 2012-2015, ”cheltuieli neeconomicoase, reprezentand valoarea unor produse de «protocol»”, relateaza news.ro.

De la societatea Mega Image S.R.L. STBN a cumparat 48 sticle whisky (Chivas, Chivas Regal, Ballentines 0,7 l) pentru care a platit suma de 7.540,69 lei si 77 cosuri cadou pentru Paste/Craciun, pentru care a platit suma de 16.038 lei.

STBN a fost un client constant si al companiei Sephora Cosmetics Romania S.A. ”Parfumuri: Chanel Allure homme sport (285,80 RON); Jasmine noire (187,85 RON); Nina Ricci (220,50 RON); Dahlia noire (189,55 RON); Jimmy Choo (146,70 RON); Gucci pour homme sport (261,90 RON); Bleu de Chanel (252,45 RON), Gucci Premiere (369,00 RON), Miss Dior (252,90 RON) Thierry Mugler Womanity (203,50 RON); La nuit de l’homme Yves Saint Laurent (328,50 RON); Tresor Love (202,50 RON); Gorgeous Gardenia Gucci Apa de Toaleta (421,20 RON), Escada Especially EDT 75 ml for women (340,20 RON), Carolina Herrera 212 Sexy MEN EDT (237,60 RON), Prada Candy (299,70 RON), Carolina Herrera Men Sport (246,60 RON), Bvlgari Omnia Crystalinne (242,10 RON), Versace Eros (248,40 RON), Paco Rabanne XS Black (166,50 RON), Armani Attitude (316,80 RON) etc. - Creme, produse cosmetice si de machiaj: creme (Genifique Lancome - 249,50 RON, after sun – 75,50 RON, F12 Body – 122,50 RON, Beurre Corps – 90,00 RON), fond de ten compact (36,50 RON), gloss pentru buze (Gloss in love – 107,10 RON, Glamour Glos – 74,70 RON, Max Factor Lipfinity – 54,00 RON, VBRC gloss – 26,50 RON)), creion sprancene (Sourcils – 90,00 RON), rimel (Mascara Glamour – 45,00 RON), rimel pentru sprancene (Gimme Brow – 101, 70 RON), lac de unghii (La Laque Couture Yves Saint Laurent – 106,20 RON, Lancome Vernis in Love – 60,35 RON, Color Hit Sephora – 18,90 RON), dizolvant unghii (Bain dissolvant – 30,60 RON), pila de unghii (Lime Ongle – 30,60 RON), tratament hidratare/intarire unghii (Miracle cure – 36,75 RON, Nail Growth – 36,75 RON), fard pentru ochi (Smoky Lash – 88,20 RON, Lash Fibers – 79,20 RON), fard pentru obraz (Lancome Blush Subtil - 159,80 RON) etc.”, se exemplifica in raportul Corpului de Control.

Au fost gasite nereguli si in ceea ce priveste achizitia de medicamente. "Reprezentantii STBN au aprobat, fara a avea o recomandare a medicului de medicina muncii, achizitia unor tipuri de medicamente. La nivelul STBN nu exista nicio evidenta a consumului de medicamente, fiecare angajat STBN sau client (la Service Aviatorilor) avand posibilitatea sa le utilizeze, fara restrictii si fara recomandarea unui specialist. De asemenea, trusele medicale aflate in dotarea posturilor de prim ajutor fara cadre medicale nu respecta continutul minim prevazut de legislatia in vigoare", se arata in raportul Corpului de Control in care se mai spune ca acest gen de cheltuieli au crescut artificial tarifele practicate de STBN pentru serviciile oferite.

Corpul de control subliniaza ca exista suspiciunea ca directorul STBN a incheiat, in 2007, un contract cu societatea la care sotia sa este asociat unic si administrator.

In urma celor constatate la STBN se propune reevaluarea intregii activitati si analizarea necesitatii mentinerii formei de organizare a Sucursalei, cu doua optiuni: fie integrarea acesteia in cadrul SGG, fie transformarea in societate comerciala.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Accident în Sectorul 4 al Capitalei. Un bărbat a ajuns la spital, după ce două mașini s-au ciocnit

Un bărbat de 34 de ani, cetățean străin, a ajuns la spital sâmbătă seară după ce două mașini s-au ciocnit într-o intersecție din Sectorul 4 al Capitalei.

Care este starea de sănătate a lui Mircea Lucescu după infarctul pe care l-a suferit

La două zile după ce a suferit un infarct, starea de sănătate a lui Mircea Lucescu este mai bună. Fostul selecționer va rămâne însă în continuare sub atenta supraveghere a cardiologilor de la Spitalul Universitar din Capitală.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.