Incendiile de vegetație fac ravagii în România. Sute de hectare de pădure și vegetație uscată au luat foc

×
Publicitate

Incendiile de vegetație fac ravagii și în România. În Mehedinți, două case și mai multe anexe gospodărești au fost cuprinse de flăcări, iar în restul țării au ars sute de hectare de pădure și vegetație uscată.

Pompierii fac față cu greu, pentru că incendiile de pădure sunt greu de stins.


Prăpăd în Mehedinți


Focul a făcut prăpăd în Mehedinți. Acest domn în vârstă plecase de acasă cu câteva ore înainte. Când a venit de la oraș a găsit dezastru.

Proprietar casă arsă: Eu plecai de aici, nu era nimic, nu era foc nu era nimic. Și acum nu fac nimic să stingă focul. Ba da, sting”.

Totul a început în gara din Șimian, de la scânteile sărite de la folosirea unui flex lângă vegetația uscată de secetă. Focul a ajuns la Ocolul Silvic din localitate, unde a făcut ravagii.

Citește și
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”

Flavius Iscru, purtător de cuvânt ISU Mehedinți:Au ars aproximativ 45 mc material lemnos, acoperișul unei clădiri dezafectate și a fost afectat acoperișul la alte două clădiri. Prin intervenția noastră, am reușit să protejăm alte două clădiri în care se află arhiva ocolului silvic”.

Potrivit primelor informații, ar fi fost aplicate patru amenzi de câteva mii de lei celor care, din neglijență, au generat acest dezastru.

 

Incendiile au cuprins peste 40 de hectare de pădure din județul Vaslui
 

Un incendiu de proporții a cuprins, joi seară, peste 40 de hectare de pădure și în județul Vaslui, între comunele Alexandru Vlahuță și Bogdănița.

Marius Stanciu, purtător de cuvânt ISU Vaslui: ISU vaslui intervine cu 12 autospeciale și 60 militari pompieri pentru limitarea și lichidarea unui incendiu de vegetație uscată și pădure”.
 

Incendiu de vegetație în Bihor
 

Zeci de pompiei și voluntari s-au luptat, joi după-amiază, și în Bihor cu un incendiu de vegetație, care a cuprins peste 100 de hectare de pășune și o zonă împădurită din Drăgănești.

Au intervenit 41 de militari, iar în ajutorul lor au sărit localnicii din zonă, dar și voluntarii.

Pompierii au intervenit să stingă un incendiu de vegetație în Timișoara
 

Un incendiu violent de vegetație uscată a izbucnit și lângă Timișoara. Focul s-a extins repede pe aproximativ 20 de hectare. Pompierii au intervenit cu șase autospecialele și trei autocamioane cu containere de stingere, însă din cauza aerului extrem de cald, focarele de incendiu se reaprind cu ușurință.

Trei trenuri au rămas în gară din cauza unui incendiu ibucnit în Prahova
 

În Prahova un incendiu izbucnit pe 50 de hectare, între Bănești și Florești, a îngreunat traficul pe DN1, și a oprit pentru scurt timp chiar și traficul feroviar pe ruta București - Brașov. Trei trenuri de călători au rămas în gările din Câmpina și Florești până când pompierii militari au reușit să potolească vâlvătaia ce a cuprins câmpul. Focarele s-au aflat de-o parte și de alta a Drumului Național 1.

20 de pompieri s-au luptat cu un incenziu izbucnit în Munții Rodnei
 

În Munții Rodnei a fost un alt incendiu de pădure declanşat de căldura excesivă. 20 de pompieri militari și voluntari au intervenit pe raza comunei Șanț din Bistrița-Năsăud.

Citește și: Trupele Kievului mizează pe „Sfânta Javelin”, arma americană care distruge constant tancurile lui Putin

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”

Trebuie să conectăm România la deciziile şi investiţiile care vor conta în următorul deceniu, pentru că aici, la Forumul Economic Mondial de la Davos, se conturează parteneriate, direcţii de finanţare şi priorităţi strategice, a transmis Dragoş Pîslaru.

Maia Sandu, aşteptată la manifestările de Ziua Unirii de la Iaşi. Nicuşor Dan va fi prezent
Maia Sandu, aşteptată la manifestările de Ziua Unirii de la Iaşi. Nicuşor Dan va fi prezent

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, este aşteptată să participe la manifestările oficiale organizate de Ziua Unirii la Iaşi, o confirmare în acest sens urmând să vină în zilele următoare.

O femeie de 84 de ani a fost găsită moartă în pat, în locuința sa din județul Galați. Camera avea urme de fum
O femeie de 84 de ani a fost găsită moartă în pat, în locuința sa din județul Galați. Camera avea urme de fum

La data de 21 ianuarie 2026, în jurul orei 06:40, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Matca au fost sesizați prin apel la 112 cu privire la faptul că o femeie a fost găsită decedată în locuința sa din localitatea Valea Mărului, județul Galați.

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.