Imparatul romilor, Iulian: Urmeaza 30 de zile de doliu si funeralii cum nu s-au mai vazut

Imparatul romilor Iulian

Imparatul romilor Iulian a declarat dupa aflarea vestii ca Florin Cioaba a decedat in Turcia, ca vor urma 30 de zile de doliu si funeralii "cum nu s-au mai vazut".

"Am fost sunat din Turcia de copiii lui Cioaba, care mi-au spus ca regele a murit. Urmeaza 30 de zile de doliu. Peste doua-trei saptamani vom intruni Consiliul de Coroana si vom hotari cine il va urma la tron. Conform legii noastre, cel care ii urmeaza este Dorin, fiul lui cel mare", a declarat Iulian.

Potrivit acestuia, copiii lui Florin Cioaba i-au spus ca "inima artificiala ce i-a fost montata nu a mai functionat".

Intrebat cum se vor desfasura funeraliile, imparatul Iulian a declarat: "Vor fi funeralii deosebite, cum nu s-au mai vazut pana acum, care vor dura trei zile".

Iulian a transmis si un mesaj comunitatii de romi pe care ii indeamna la pace si liniste, rugandu-i sa stea linistiti, pentru ca "cei care trebuie sa aiba grija de ei vor avea in continuare si sa nu faca fapte rele, cum au facut sambata, la Lugoj".

Citește și
Portret Cioaba
Cine a fost Florin Cioaba, autointitulatul rege al tiganilor

Rude si apropiati ai lui Florin Cioaba s-au adunat, duminica, la resedinta familiei din municipiul Sibiu, insa portile casei au fost inchise, cei prezenti refuzand sa dea declaratii si spunand ca vor "sa-si planga mortul".

De asemenea, la biserica aflata in apropiere de resedinta familiei, unde Florin Cioaba era pastor, au venit aproximativ 40 de persoane, usile fiind inchise pentru rugaciune. Familia lui Florin Cioaba doreste ca acesta sa fie inmormantat in acelasi cavou cu tatal sau, Ioan Cioaba, in Cimitirul Municipal din Sibiu.

Autointitulatul rege al romilor Florin Cioaba a incetat din viata duminica, la varsta de 58 de ani, in spitalul Akdeniz Üniversitesi din Antalya, unde medicii ii montasera, vineri, un dispozitiv care sa-i ajute inima sa pompeze sange.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Florin Cioaba, autoproclamatul rege al romilor, a murit. MAE: Trupul va fi adus luni in tara
Florin Cioaba, autoproclamatul rege al romilor, a murit. MAE: Trupul va fi adus luni in tara

Rude ale lui Florin Cioaba au confirmat pentru Stirile ProTv ca autointitulatul rege al tiganilor a murit astazi, in urma unui stop cardio-respirator.

Cine a fost Florin Cioaba, autointitulatul rege al tiganilor
Cine a fost Florin Cioaba, autointitulatul rege al tiganilor

Autointitulatul rege al tiganilor, Florin Cioaba, s-a stins la nici 60 de ani din cauza gravelor probleme cardiace.

EBA, despre cazul Cioaba:
EBA, despre cazul Cioaba: "Din ura politica, Ponta ar fi in stare sa lase un om sa moara"

Fiica cea mica a sefului statului, europarlamentarul PDL Elena Basescu, considera ca, "din ura politica", premierul Victor Ponta "ar fi in stare sa lase un om sa moara".

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.