Florin Cioaba, autoproclamatul rege al romilor, a murit. MAE: Trupul va fi adus luni in tara

×
Publicitate

Rude ale lui Florin Cioaba au confirmat pentru Stirile ProTv ca autointitulatul rege al tiganilor a murit astazi, in urma unui stop cardio-respirator.

Conform surselor citate, decesul lui Florin Cioaba a fost declarat la ora 11.10. Inainte sa moara, rudele sale au fost chemate sa-si ia ramas bun de la el. Familia nu doreste efectuarea autopsiei si intentioneaza sa aduca trupul neinsufletit al lui Florin Cioaba chiar astazi, la Sibiu.

Cu toate acestea, un oficial din cadrul Departamentului Afaceri Consulare din centrala MAE de la Bucuresti a declarat ca duminica nu se mai pot indeplini toate formalitatile necesare aducerii corpului lui Florin Cioaba in Romania, astfel ca aceasta operatiune va avea loc luni, 19 august.

Rudele lui Florin Cioaba au fost anuntate inca de la ora 9.00 ca acesta a avut o noapte grea. La terapie intensiva au venit copiii, dar si rudele cele mai apropiate. Vestile au continuat sa fie proaste, iar ultimul stop cardiac, al 4-lea, i-a fost fatal. Dupa ce a fost declarat mort, medicii l-au deconectat de la aparate.

Familia autointitulatului rege al tiganilor are sprijin consular pentru a perfecta mai repede actele de repatriere. Astfel, de cand a ajuns in spitalul universitar din Antalya, in preajma lor a fost detasata o persoana care cunoaste limba turca si care ii ajuta sa comunice cu medicii din spital.

Cel mai probabil, Florin Cioaba va fi adus direct la Sibiu unde urmeaza sa fie si ingropat.

Rudele acestuia au luat legatura cu o firma de pompe funebre din Turcia, carora le-au cerut un sicriu cu aer conditionat pentru transportarea corpului neinsufletit al lui Florin Cioaba, din cauza temperaturilor ridicate din aceasta perioada.

Dupa ce trupul acestuia va ajunge la Sibiu, cel mai probabil luni, rudele intentioneaza sa-l inmormanteze abia dupa 3 zile, adica joi.

Presedintele Traian Basescu a transmis condoleante familiei lui Florin Cioaba: "Dumnezeu sa-l ierte si condoleante lui, familiei si minoritatii pe care o reprezinta", a spus presedintele Romaniei, aflat la serbarea campeneasca de la Prislop, judetul Maramures.

Cititi si:

-► Cine a fost Florin Cioaba, autointitulatul rege al tiganilor

-► Imparatul romilor, Iulian: Urmeaza 30 de zile de doliu si funeralii cum nu s-au mai vazut

-► Presedintele Basescu: Florin Cioaba a fost un adevarat lider si un sprijin pentru comunitatea roma

Sambata, fiul lui Florin Cioaba, Dorin, anunta ca tatal sau a iesit din coma, este in stare stabila si se reface dupa interventia prin care i-a fost montat un dispozitiv de asistare circulatorie.

Pe 16 august 2013, medicii de la spitalul Akdeniz Üniversitesi din Antalya i-au montat lui Florin Cioaba, care se afla in stare grava, un dispozitiv de asistare circulatorie, care sa-i ajute inima sa pompeze sange.

Florin Cioaba, tinut in viata cu ajutorul aparatelor, a fost transferat, vineri, de la spitalul Anadolu din Antalya la spitalul Akdeniz Üniversitesi din aceeasi provincie a Turciei, au declarat anterior aceleasi surse. Mutarea a fost facuta deoarece spitalul Akdeniz Üniversitesi are un dispozitiv care ajuta inima sa pompeze sangele.

Medicul Serban Bradisteanu a declarat, joi, ca Florin Cioaba nu are o leziune cerebrala ireversibila, dar starea lui este grava, circulatia spre creier a fost afectata din cauza infarctului, capacitatea de contractie a inimii este redusa si sunt afectati rinichii, avand nevoie de suport renal. Bradisteanu a spus, pe Aeroportul "Henri Coanda", la revenirea in tara dupa ce a fost in Antalya pentru a-l evalua pe autointitulatul rege al romilor, Florin Cioaba, ca in prezent se vorbeste despre sansele acestuia de a ramane in viata, starea lui fiind grava.

Serban Bradisteanu a mai spus ca circulatia spre creier a fost afectata din cauza infarctului, dar nu se poate vorbi de leziuni cerebrale ireversibile, ci de "stupoare cerebrala". De asemenea, capacitatea de contractie a inimii este redusa, dar Florin Cioaba recupereaza zilnic, iar infarctul i-a afectat si rinichii, fiind instalat un sistem de suport renal.

Medicul a adaugat ca interventia prompta si profesionalismul medicilor din Turcia au facut ca Florin Cioaba sa inceapa sa recupereze dupa infarct, dar starea lui ramane in continuare foarte grava.

Intrebat cine l-a solicitat sa mearga in Turcia pentru a-l evalua pe Florin Cioaba, medicul Serban Bradisteanu a spus ca rugamintea a venit din partea presedintelui Traian Basescu. Intrebat cine a suportat costurile, Bradisteanu a spus ca toate cheltuielile au fost suportate de familia lui Florin Cioaba.

Fiul autointitulatului rege al romilor, Dorin Cioaba, a declarat, marti, ca tatal sau a suferit, luni dupa-amiaza, un preinfarct si este in coma indusa, la un spital din Antalya. "Tata a suferit un preinfarct ieri dupa-amiaza (luni dupa-amiaza, n.r.), el se stia cardiac, insa nu a mai avut probleme de foarte mult timp. Probabil au fost calduri foarte mari si asta i-a activat problemele medicale. Eu am vorbit cu el de dimineata si era foarte agitat, iar acum stiu ca este intr-o coma indusa medical", spunea atunci Dorin Cioaba, care se afla in Turcia.

Secretarul general al Asociatiei tiganilor Caldarari, Ioan Stanescu, declara marti, ca Florin Cioaba este "in stare foarte grava". "Este in stare foarte grava. A consumat apa rece, apoi a stat la cald, la 50 de grade, si apoi la clima. A facut pneumonie, apoi preinfarct. Medicii i-au bagat o sarma, adica un stent", a spus Stanescu.
 

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Lege promulgată: Consiliere psihologică gratuită pentru părinții copiilor cu autism și sindrom Down

Părinții sau tutorii copiilor cu sindrom Down ori tulburări din spectrul autist vor beneficia de consiliere psihologică gratuită, decontată integral prin asigurările de sănătate, conform noii legi promulgate.

Ce spune președintele Sindicatului Navigatorilor despre marinarii români blocați în Iran: Au alimente, apă, tot ce le trebuie

Patru marinari români trăiesc o dramă în Iran. Sunt blocați de peste o săptămână pe un vapor sechestrat de iranieni, în Strâmtoarea Ormuz.

Românii cumpără tot mai multe iahturi și bărci. Navigația devine un stil de viață pentru tot mai mulți pasionați

Interesul pentru ambarcațiunile de agrement este în creștere în România.

Recomandări
Nemulțumiri în Opoziție înainte de votul moțiunii de cenzură PSD-AUR. Cine sunt aleșii care ar putea răsturna rezultatul

Soarta Guvernului se joacă în Parlament. Deși PSD, AUR și PACE au depus un număr mai mare de semnături decât voturile necesare pentru ca Executivul să cadă, tabăra adversă crede că poate convinge suficienți parlamentari să-și schimbe opțiunea de vot.

Care va fi prețul pe care românii îl vor plăti, după ce euro a ajuns la maximul istoric. Pe cine va afecta pe termen lung

În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei. 

Putin i-a spus lui Trump că îl poate ajuta să obțină uraniul îmbogățit al Iranului. Cum i-a răspuns președintele SUA

Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.