Documente secrete ale Rusiei: Războiul din Ucraina avea să dureze 15 zile și ar fi fost programat din ianuarie

62245597
Facebook

Armata ucraineană a confiscat planurile militare rusești privind războiul împotriva Ucrainei de la o Brigadă rusească în care se arată că invazia ar fi fost aprobată încă de la 18 ianuarie, scrie Pravada.com.

„Forțele armate ale Ucrainei reușesc să provoace pierderi invadatorilor ruși. Pierd echipamente și forță de muncă, dar și – în panică – își lasă documentele secrete în urmă”, a anunțat comandamentul pentru operațiuni ale forțelor comune ucrainene.

”Printre documentele preluate se numără o hartă de lucru, harta cu misiunile viitoare, tabel de indicative de apel, tabele de semnal de control, tabele de control ascunse, listă de personal etc”, a mai precizat comandamentul.

Totodată, potrivit sursei citate, planurile de război ale Rusiei cu Ucraina ar fi fost aprobate la 18 ianuarie 2022 și prevăd capturarea Ucrainei în termen de 15 zile, de la 20 februarie până la 6 martie.

 "Așa că data viitoare când un prizonier spune că a venit aici să studieze să nu îl credeți! Ei știau, au plănuit și s-au pregătit. Și un singur mesaj către ocupanții ruși: lăsați echipamentele militare și documentele secrete aici, avem nevoie de el: în primul rând, pentru apărătorii noștri, iar în al doilea rând pentru Tribunalul de la Haga", se arată în postarea autorităților ucrainene.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Citește și...
Noul sistem de control la frontiere al UE triplează timpul de trecere prin controlul paşapoartelor. Blocaje în aeroporturi

Noul sistem digital de control la frontiere al Uniunii Europene aproape că a triplat timpul necesar cetăţenilor britanici pentru a trece de controlul paşapoartelor, a declarat conducerea aeroportului Fiumicino din Roma, citată de BBC.

Un ciclon tropical s-ar putea forma în următoarele 48 de ore în apropierea Floridei. Avertismentul meteorologilor

Centrul Naţional pentru Uragane din SUA avertizează că o zonă de presiune scăzută din Golful Mexic, aflată în apropierea coastelor Floridei, are 80% șanse să se transforme într-un ciclon tropical în următoarele 48 de ore.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Recomandări
Alertă în județul Tulcea. Populația avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Rupere de nori în stațiunea Bușteni. Viitura a măturat tot în cale și a blocat circulația pe DN1. VIDEO

O rupere de nori în Munții Bucegi a provocat viituri care au inundat DN1 în Bușteni. Pârâul Jepi a ieșit din matcă, iar torenții au adus bușteni, pietre și nisip pe șosea.