Arsenalul lui Horațiu Potra. Poliția a prezentat armele confiscate de la gruparea sa de mercenari
Peste 3.000 de arme letale deținute ilegal au fost confiscate în ultimul an în România. Polițiștii au prezentat o parte din ele, unele găsite, de pildă, la Horațiu Potra și gruparea lui de mercenari.
Potra este acum pe lista Most Wanted a Poliției Române, acuzat că a intenționat să acționeze împotriva ordinii constituționale.
Așa arată arsenalul ridicat în luna februarie din casa lui Horațiu Potra, acuzat de instigare publică și acțiuni împotriva ordinii constituționale.
Polițiștii de la Direcția de Arme din cadrul IGPR au prezentat pentru prima oară pistoale letale, puști și lansatoare de grenadă, unele descoperite în urma celor 47 de percheziții efectuate la adresele suspecţilor din gruparea Potra.
Comisar-șef de poliție Valentin Constantin, Direcţia Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase IGPR: „Sunt arme deținute ilegal. Avem arme cu țeavă scurtă, respectiv, pistoale, pistoale cu glonț de diferite calibre. Avem arme cu țeavă lungă. arme folosite la vânătoare cu țeavă ghintuită sau cu țeavă lisă. Avem un aruncător de gaze iritant lacrimogene. În partea cealaltă, avem arme militare, interzise la deținere, revolvere, arme automate.”
În total, peste 3.500 de arme au fost capturate de polițiști de anul trecut până acum. O parte din cei care le dețineau le introduceau ilegal în țară prin colete ce intrau în România prin Vama Nădlac.
O altă grupare aducea la noi în țară arme de tip „Ghost Guns” al căror traseu era aproape imposibil de urmărit. Acestea sunt interzise în toate statele europene și erau destinate exclusiv grupărilor interlope.
De la un cetățean turc, de 36 de ani, polițiștii de la Arme au confiscat două pistoale letale cu două amortizoare de sunet. Ulterior, aceștia au descoperit că bărbatul furniza armament din străinătate pentru grupările infracționale de la noi din țară. Printre armele pe care le aducea în România se numără și aceste arme de tip „shotgun” care nu erau inscripționate, iar pe piața neagră prețul uneia dintre ele ajungea chiar și la o mie de euro.”
Suspecții le introduceau în ţară ascunse în caroseria mașinilor sau în transporturile de mărfuri.