Cozi kilometrice de mașini în vămile din vestul țării. Mulți români petrec mini-vacanța în Budapesta sau Viena

×
Publicitate

Și în vămile din vestul țării, oamenii au așteptat câte două ore în coloană. În paralel, anumite trenuri au ajuns cu greu în gări. Cu toate că CFR Călători a scos pe traseu toate vagoanele disponibile, mulți n-au mai prins loc.

În ultimele 24 de ore, traficul de la Nădlac s-a triplat.

Turist:De la ora nouă, am stat trei kilometri în coadă și mai avem vreo 500 de metri. Înseamnă că undeva pe la 12:30 trecem. În jur la trei ore și 45 de minute”.

Turist:Ne-am cam plictisit aici să stăm, cred că de două ore stăm. E trafic, cred că toată România pleacă acum, de Ziua Națională”.

Cei mai mulți pleacă la Budapesta și la Viena.

Turist:Ne plimbăm, ne oprim în Budapesta în seara asta, și mâine plecăm la Viena”.

Turist:La Viena și stăm patru zile. Mergem la Târgul de Crăciun, gradina zoologică pentru cei mici, cumpărături”.

Pe anumite porțiuni, autostrada spre Nădlac era blocată și pe banda de urgență. În urmă cu o săptămână, în 24 de ore, treceau prin punctele de frontieră doar 2.000 de autoturisme, de șase ori mai puține ca acum.

Andrei Dincă, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad:Poliția de Frontieră a alocat personal pentru acoperirea tuturor liniilor de control, însă numărul de artere deschise este limitat de numărul de polițiști alocat de statul vecin”.

Și Gara de Nord a fost plină ochi toată ziua

Și Gara de Nord a fost plină toată ziua. În mod normal, locomotiva care merge spre Iași trăgea după ea doar trei vagoane. Acum, pentru că a fost cerere, sunt șapte, și tot nu au ajuns.

Interminabile. Așa au părut multe din trenurile care au plecat, miercuri, din Gara de Nord. Și asta pentru că CFR Călători a suplimentat numărul de vagoane. Cele mai aglomerate rute au fost cele spre Valea Prahovei, dar și spre Moldova, acolo unde unele trenuri au avut chiar și 15 vagoane pline de călători.

Pentru o tânără a fost o provocare să găsească un loc și pentru ursul de pluș primit de ziua ei.

Tânără: A fost ziua mea, am făcut 17 ani, și m-am gândit să îl duc acasă”.

Turist: Bună! Mergem la Brașov”.

Reporter: Și fericirea e mare.

Turist:Fericire mare, păi suntem împreună. Prieteni toți. Mai mult sau mai puțin”.

Forfotă a fost și în aeroporturi

Forfotă a fost și în aeroporturi. În Cluj-Napoca, de pildă, cel mai aglomerat zbor a fost cel spre Abu Dhabi.

Familie: Este cald și vrem să mergem la plajă”.

Femeie: Mergem de două ori pe an de sărbători și acum ne-am hotărât să facem iar sărbătorile împreună”.

Băiat:Ne-am gândit de o lună și am zis să mergem totuși undeva la căldură cu ocazia asta de 1 Decembrie. O să ne bucurăm de căldura de acolo. Sunt 30 de grade. La plajă”.

Dacă aveți zbor abia joi, mergeți din vreme la aeroport pentru se anunță încă o zi aglomerată.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Ce nu vor să dezvăluie olandezii despre Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice recuperate. Mesajul către MNIR

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice rămân, deocamdată, în custodia Regatului Țărilor de Jos. 

Funcția pe care a primit-o Dacian Cioloș la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan a semnat decretul

Preşedintele Nicuşor Dan, a semnat vineri, decretul pentru numirea în funcţia de consilier prezidenţial a lui Dacian Cioloş, începând de luni, 6 aprilie.

Ce spun pacienții neurochirurgului acuzat de înșelăciune, după ce promitea intervenții cu o tehnică inovatoare

Un medic neurochirurg din Constanța a fost trimis în judecată pentru înșelăciune, după ce un pacient susține că i-ar fi spus că îl va opera la coloana vertebrală folosind o tehnică inovatoare.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.