Coșmarul unui român dispărut în Germania. Bătut și abandonat fără telefon, a mers pe jos zile întregi. Cum a fost găsit

62416059

Un bărbat din Botoșani dispărut fără urmă în Germania a fost găsit după o săptămână tot de un român, care l-a recunoscut după anunțurile distribuite pe internet. Botoșăneanul, nevorbitor de germană sau engleză, fusese bătut și abandonat de transportator.  

Un bărbat din Botoșani a trăit un veritabil coșmar de Crăciun și Anul Nou, după ce a fost bătut și abandonat de către transportatorul care trebuia să-l ducă de sărbători acasă, scrie Botoșăneanul.

Ovidiu Daniel Pintilii, de 38 de ani, era dat dispărut și căutat chiar și de către Poliția Română, încă de pe data de 27 decembrie 2023, când a dispărut fără urmă în Germania, țară în care nu avea ce să caute, din moment ce se întorcea în țară din Austria.

Ovidiu Daniel Pintilii

Misterul a fost rezolvat după o săptămână, în urma mobilizării unui ONG românesc. Bărbatul a fost recunoscut tot de către un român, în Germania, după anunțurile distribuite pe Facebook privind dispariția lui. Nevorbitor de germană sau engleză, fără telefon, bani și haine de schimb asupra lui, a cerut în zadar ajutorul oamenilor care nu îl înțelegeau, zile întregi.

Botoșăneanul a trăit un adevărat coșmar, povestit pe scurt de Gabriela Stănculesc, reprezentanta Asociației Romena.

Și-a vândut ceasul ca să aibă ce mânca

A plătit la o firmă de transport 180€ să plece din Austria la Botoșani, s-a trezit plimbat prin toată Germania de transportator și a luat atitudine cerând explicații șoferului și protestând.

Drept urmare a fost agresat verbal și fizic (bătut), l-a dat jos în peco din Bad Rappenau, fără bagaje, doar cu buletinul 50€ în buzunar și telefonul descărcat, fără încărcător și nevorbitor de germană sau engleză.

Povestea e lungă… a mers pe jos zeci de km, a ajuns la Kaufland Heilbronn, și-a vândut ceasul cu 30€ ca să poată mânca, a cerut ajutor oamenilor fără nici un rezultat.

Datorită vigilenței unei persoane care a văzut distribuirile voastre peste tot, Ovidiu a fost localizat azi dimineață lângă un restaurant din Neckarsulm. În loc să fie anunțată poliția am fost anunțați noi și familia, ne-am activat imediat și împreună cu Dan Motoc l-am recuperat”.

Botoșăneanul va fi găzduit de unul dintre membrii respectivului ONG, respectiv Asociația Romenia și urmează a fi preluat de către un cunoscut și adus acasă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Un bărbat din Rovinari a fost reținut după ce a ucis o pisică, pentru că dormea pe mașina lui

Un individ din Rovinari a fost încătuşat după ce a ucis o pisică. Era iritat că felina îşi făcuse culcuş pe prelata care îi acoperea maşina.

De ce s-ar fi sinucis femeia din Sibiu care și-ar fi ucis mama pentru avere. „Nu a mai putut să tolereze”

Femeia de 38 de ani din Sibiu, acuzată că în 2024 și-a ucis mama pentru a pune mâna pe avere, a fost găsită moartă în celulă. Ea se afla în arestul Inspectoratului de Poliție din Alba, iar descoperirea șocantă a fost făcută de agenți vineri dimineață.

ANAF va putea face controale și audieri online. Când va fi gata noua platformă

ANAF și Ministerul Finanțelor pregătesc o platformă de videoconferință prin care contribuabilii vor putea discuta cu Fiscul, fără a se mai prezenta fizic.

Recomandări
Cunoscuții procurori de la Constanța au fost arestați preventiv. STENOGRAME: „Să n-ai nici o reţinere la bani”

Cei doi procurori cunoscuți din Constanța sunt acuzați, unul de trafic de influență, celălalt de instigare la abuz în serviciu. 

Fostul director Romsilva trebuie să dea înapoi bonusul de pensionare de 300.000 lei. Doi ani a fost și angajat, și pensionar

Fostul director general Romsilva, Teodor Țigan, a pierdut definitiv procesul cu Romsilva și trebuie să returneze aproape 300.000 de lei încasați ca bonus de pensionare. 

Nicuşor Dan: Întrebarea mea pentru partide la consultări va fi care e majoritatea pe care o propun la formarea Guvernului

Consultările de luni de la Palatul Cotroceni cu partidele parlamentare vor începe de la întrebarea ”care este majoritatea pe care o propun”, a declarat, vineri, preşedintele Nicuşor Dan, care a menţionat că trebuie să fie o majoritate prooccidentală.