Cinci tineri din Iasi au infiintat patrula care se lupta cu hotii de buzunare. Intre timp, politistii impart pliante

×
Publicitate

Decizie inedita luata de niste tineri din Iasi care s-au saturat de hotii de buzunare. Acestia au format o patrula civica si incearca sa ii demaste pe infractorii care fura in special in mijloacele de transport in comun.

Sunt atat de multi hoti incat prefectul a cerut politiei sa rezolve situatia neplacuta. Deocamdata sunt cinci tineri in aceasta patrula. Acestia sunt extrem de atenti atunci cand se urca in autobuz sau in tramvaie. In momentul in care vad un hot in actiune suna la politie. Recent au descoperit patru minori care au incercat sa fure un telefon mobil.

patrula civica

Tanar: "A incercat sa-mi fure telefonul din buzunar. Am urcat cu niste colegi si am vrut sa ne ducem in Copou si ele au incercat sa-mi fure telefonul. Le-am prins si erau domnii de la politia locala si le-au luat."

Alertati prin 112, agentii au venit imediat, iar adolescentii au fost luati la intrebari. Dar pentru ca nu au inca 14 ani, nu vor raspunde penal, asa ca au fost lasati sa plece acasa. Asta nu ii impiedica pe cei din patrula civica sa isi continue misiunea. S-au cunoscut pe Facebook si au hotarat sa faca ei ce nu reuseste politia.

Tanar: "In ultimul timp am vazut o groaza de posturi cum ca se fura mobile si tot felul de chestii de la domnisoare, nu face nimeni nimic. Am urcat in tramvai si stim ca nu se intampla nimic macar cat sunt eu acolo."

pliante

Deocamdata, la Iasi se impart pliante prin intermediul carora oamenii sunt invatati cum sa isi protejeze ei bunurile.

Politist: "Aveti aici un pliant cu masuri de prevenire a furturilor din genti si buzunare. Aveti grija unde va tineti lucrurile personale. Multumesc!"

Oricat de bune ar fi sfaturile, multi povestesc ca hotii sunt extrem de agresivi.

Trecator: "Am avut momente cand s-a incercat sa se fure de la mine in mijloace de transport in comun, tramvaie, autobuz. Sunt grupuri de indivizi care vin cu minori, cu femei gravide, iar cand sunt depistati devin violenti. Am avea nevoie de mai mare prezenta a politiei in civil in mijloacele de transport."

hoti

Femeie: "Am patit, am patit ca mi-a furat cerceii in ziua mare din ureche. Geanta o pastrez tot langa mine, aici in fata, de cand am patit ce am patit."
Reporter: "Se plimba des hotii?"
Femeie: "Da, se duc destul de des in locurile aglomerate. Te opresti sa cumperi ceva, te inconjoara, tu esti atent si folosesc sarme sa impinga fermoarele la geanta."

In Romania cei care sunt prinsi la furat risca cinci ani de inchisoare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
Citește și...
Au plătit pentru servicii sexuale cu femei care nu există. Cum au fost păcăliți de o grupare din Giurgiu

A fost desfășurare de forțe în județul Giurgiu, unde polițiștii și procurorii au descins la adresele mai multor persoane bănuite că au înșelat zeci de cetățeni din Regatul Unit cu peste 600.000 de euro. 27 de persoane au fost conduse la audieri.

Incendiu devastator la o fermă din Buzău. Trei cai de rasă au murit, iar flăcările au cuprins și o firmă de dezmembrări auto

Un incendiu puternic a izbucnit marți dimineață la o fermă din Buzău, iar trei cai de rasă au murit în flăcări. Focul s-a extins rapid de la depozitul de furaje și grajd la o firmă de dezmembrări auto din aceeași curte.

Explozie urmată de incendiu la un depozit de lângă Ploiești. Un bărbat a fost rănit

O explozie, urmată de incendiu, a avut loc marți dimineață la un depozit al unei societăți, într-o zonă comercială de la marginea Ploieștiului. Un muncitor a fost rănit. 100 de muncitori au fost evacuați pentru că exista pericolul unei a doua deflagrații.

Recomandări
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Parlamentarii au început să voteze

Parlamentul României votează astăzi, după ora 11, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Pentru ca demersul PSD-AUR să aibă succes sunt necesare 233 de voturi din partea senatorilor și deputaților.

Ilie Bolojan, înainte de votul moțiunii: „Am generat supărarea baronilor locali. Nu au mai putut folosi pușculița statului”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi, la dezbaterea moţiunii de cenzură, că a generat supărarea baronilor locali, care nu au mai putut folosi puşculiţa statului.

Nou record istoric pentru cursul euro-leu. Cotația anunțată de BNR chiar înainte de votul pe moțiunea de cenzură PSD-AUR

BNR a anunțat un curs oficial de 5,218 lei/euro.