Ce a făcut polițistul care a omorât-o pe Raisa pe trecerea de pietoni, după ce a fost condamnat la 3 ani de închisoare

62475014

Agentul condamnat pentru ucidere din culpă în cazul Raisa s-a prezentat, marţi, la sediul unei unităţi de poliţie din judeţul Argeş, urmând să fie încarcerat pentru executarea pedepsei.  

„În seara de 13 august a.c., poliţiştii argeşeni au primit un Mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, emis de o instanţă din Bucureşti, referitor la un bărbat de 33 de ani, cu domiciliul pe raza judeţului Argeş, condamnat la o pedeapsă privativă de libertate, ca urmare a săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Bărbatul s-a prezentat la sediul poliţiei, acesta fiind preluat pentru a fi încarcerat în vederea executării pedepsei", se precizează într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş.

Constantin Popescu, poliţistul care a accidentat-o mortal în ianuarie 2022 pe Raisa, o fetiţă de 13 ani, a fost condamnat definitiv, marţi, de Curtea de Apel Bucureşti (CAB), la trei ani închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.

Iniţial, în luna ianuarie, Constantin Popescu primise o condamnare cu suspendare, însă CAB a admis, marţi, apelul formulat de procurori şi de familia Raisei şi a decis ca poliţistul să stea în detenţie.

Pe 13 ianuarie 2022, pe bulevardul Laminorului din Sectorul 1 al Capitalei, o maşină de poliţie condusă de Constantin Popescu a lovit două fete pe trecerea de pietoni. Raisa a murit pe loc, în timp ce cealaltă fată a fost rănită şi transportată la spital.

Procurorii au stabilit că poliţistul circula cu viteză mare şi nu a acordat prioritate de trecere pietonilor.

Articol recomandat de sport.ro
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Citește și...
Hackerii ruși au folosit routere pentru spionaj global. Ar fi fost compromise mii de organizații

Divizia de securitate cibernetică a guvernului britanic a anunţat că APT 28, grup de hackeri sprijinit de regimul lui Vladimir Putin, foloseşte vulnerabilităţile routerelor pentru a spiona în masă utilizatori din întreaga lume.

A fost stabilit un culoar special de zbor din Ierusalim până în București. Lumina Sfântă ajunge în România

Veste bună pentru creștinii ortodocși: Lumina Sfântă de la Ierusalim va ajunge și în acest an la București, iar apoi în toată țara.

Măsuri speciale de Paște pe drumurile din țară. Mii de polițiști și sute de radare vor monitoriza traficul

Aproape 9.000 de polițiști vor fi mobilizați, în perioada Paștelui, pe drumurile intens circulate, în apropierea bisericilor, dar și în zonele turistice.

Recomandări
Ce se întâmplă în Strâmtoarea Ormuz la câteva ore după anunţarea încetării focului între SUA şi Iran

Datele privind traficul maritim indicau o activitate redusă în Strâmtoarea Ormuz la mai mult de șase ore după ce SUA și Iranul au anunțat o încetare a focului de două săptămâni.

Efectele armistițiului anunțat de Donald Trump. Prețul petrolului a scăzut sub 100 de dolari barilul

Prețul petrolului Brent a scăzut cu 14%, ajungând la 94 de dolari pe baril după anunțul lui Trump privind încetarea focului și promisiunea Iranului de a redeschide strâmtoarea Hormuz sub propria sa administrare.

Boala care l-a răpus pe Mircea Lucescu. Încercările medicilor au fost zadarnice, pe final

Mircea Lucescu era internat de nouă zile la Spitalul Universitar. Deși săptămâna trecută se simțea bine și trebuia externat, starea lui s-a deteriorat rapid, iar medicii nu l-au mai putut salva.