Caz șocant în Iași. O fată de 18 ani și părinții ei, terorizați de un angajat STS care își dorea o relație cu tânăra

×
Codul embed a fost copiat

Parchetul Militar din Iași a trimis în judecată un dosar de-a dreptul șocant. Un angajat al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale este acuzat că a hărțuit o fată de 18 ani, cu care ar fi vrut să aibă o relație.

Potrivit procurorilor, bărbatul - cu grad de plutonier major - ar fi terorizat-o pe tânără pentru a-i deveni iubită. Nu ar fi scăpat nici părinții ei. I-a trimis zeci de mesaje și i-a adus acasă pachete în care erau, printre altele, substanțe afrodisiace.

Tatăl fetei îl cunoștea pe bărbat, fiind din același sat. Acesta îl ajutase, în urmă cu 20 de ani, să își rezolve o problemă tehnică. În 2021, tatăl fetei și-a amintit de el și l-a căutat din nou, ca să monteze camere de supraveghere în casa familiei.Tot atunci, inculpatul i-a cerut 800 de euro, ca împrumut. A montat camerele și a dispărut, cu tot cu bani. După încă 3 ani, în mai anul acesta, familia s-a pomenit cu inculpatul la poartă.

Atunci, bărbatul de circa 45 de ani le-a cerut părinților permisiunea să iasă cu fiica lor.

Cum nu ar fi avut răbdare să primească un răspuns, suspectul a început să trimită nenumărate mesaje - unele mai ciudate ca altele - celor din familie, în special tinerei. Potrivit procurorilor, părinții ar fi înțeles că bărbatul le supraveghează casa și că făcuse o obsesie pentru fiica lor.

Citește și
Politie
Un comisar-şef din IPJ Giurgiu a fost prins în flagrant când primea 10.000 de lei mită. Ce ar fi promis în schimbul banilor

Atunci i-ar fi spus mamei că „tot va lua fata, chiar dacă va fi cazul să îi omoare”, au menționat oamenii legii.

După acest episod, mama fetei a depus plângere pentru amenințare. Femeia a mai anunțat poliția, după ce a găsit în gard mai multe pachete ciudate. În acestea erau, printre altele, două pahare, o sticlă de vin și o toporișcă.

Procurorii au aflat că suspectul este cadru militar din 2008 la Serviciul de Telecomunicații Speciale. Are grad de plutonier major.

Tribunalul Militar l-a plasat sub control judiciar. Pentru că individul a continuat amenințările, s-a cerut arestarea, refuzată de instanță. STS a admis că bărbatul este și în prezent angajat al instituției.

Gabriel Gachi, jurnalist: „Este un caz halucinant prin gravitatea sa și prin desfășurarea întregii acțiuni. Principala problemă a acestui subiect îl reprezintă evaluarea psihologică a acestui individ. Discuția trebuie mutată, la modul cel mai serios, spre șefii din Ministerul Apărării și din STS. Cum a făcut acest om evaluările psihologice?”

La audieri, bărbatul a susținut că totul a fost o glumă și că tatăl fetei și-ar fi dat acordul pentru relație. Neînțelegerile ar fi apărut doar pentru că mama acesteia s-ar fi împotrivit. Suspectul - acuzat de hărțuire - nu a dorit să comenteze acuzațiile.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
O profesoară din Argeș, hărțuită de un bărbat de 57 de ani, proaspăt ieșit din închisoare. Unde l-au găsit polițiștii
O profesoară din Argeș, hărțuită de un bărbat de 57 de ani, proaspăt ieșit din închisoare. Unde l-au găsit polițiștii

O profesoară din Argeș a cerut ajutorul cu disperare ajutorul poliției, după ce un fost iubit eliberat recent din închisoare ar fi început să o hârțuiască.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.