Bebeluş de o lună, abandonat în curtea Spitalului de Urgență din Buzău

61927182

Un bebeluş în vârstă de o lună a fost abandonat, vineri, în curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău.

Mama acestuia, o femeie 33 de ani, a fost identificată câteva ore mai târziu de Poliţie şi s-a ales cu dosar penal pentru infracţiunea de abandon de familie.

Potrivit şefului UPU Buzău, medicul Adrian Zoican, bebeluşul era învelit cu o haină şi avea în cărucior un biberon cu lapte.

"Copilul a fost preluat de medicii de la UPU şi se află în siguranţă", a mai declarat sursa citată, potrivit Agerpres

Conform unor surse din cadrul IPJ Buzău, câteva ore mai târziu, poliţiştii au descoperit şi mama, care mai avea şapte copii trimişi la orfelinat.

"Mama bebeluşului abandonat este o femeie în vârstă de 33 de ani, căreia i s-a deschis dosar penal sub aspectul comiterii de abandon de familie", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Buzău, agentul-şef Mihai Drăghiciu.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.