ANPC a închis temporar şapte cluburi de pe litoral. Ce nereguli au descoperit comisarii. FOTO

×
Publicitate

ANPC a făcut 27 de controale în cluburile din Vama Veche și Costinești, pentru șapte dintre acestea fiind dispusă măsura temporară a închiderii.

Comisarii au găsit mâncare gătită păstrată la temperatura camerei, gheață care era ținută pe jos, dar și sosuri și lapte depozitate la temperaturi nepotrivite. S-au aplicat amenzi în valoare de peste 230.000 de lei.

ANPC a desfășurat, vineri seară, controale în cluburile din Vama Veche și Costinești.

„În cele 27 de unități verificate au fost aplicate 65 de sancțiuni (49 de amenzi, o invitație și 16 avertismente). Amenzile au o valoare de 237.000 de lei, iar produsele confiscate pentru incinerare au o valoare de 3.747 de lei”, a transmis, sâmbătă, ANPC, într-un comunicat de presă.

Potrivit instituției, șapte cluburi de pe litoral au fost închise temporar de comisari, din cauza mai multor nereguli.

Este vorba despre localurile:

- Big Twin Max (Club Max Caffe)

- El Comandante

- Kaluda Beach

- Opus Beach

- Club D’or

- Club Gossip

- Discoteca Vox Maris

Comisarii au depistat materie primă porționată, utilizată în prepararea produselor culinare, fără elemente de identificare/caracterizare, dar și mâncare gătită păstrată la temperatura camerei.

De asemenea, unele dintre produsele finite prezentau urme de congelare și decongelare.

Comisarii au mai găsit:

- Lăzi congelator cu depuneri de gheață și chedere neigienizate;

- Agregate frigorifice cu chedere pe alocuri desprinse, rupte, cu resturi alimentare și praf;

- Deficiențe în lista de meniu — informarea consumatorului era incompletă, neclară și imprecisă, nefiind respectate prevederile OPANPC 201/2022;

- Carne de vită și pește depozitate împreună cu zeamă pentru ciorbă;

- Pungi cu gheață depozitate direct pe paviment;

- Sosuri păstrate la temperatură neconformă, lapte fără data deschiderii;

- Lipsă autorizație de la Primărie, DSVSA, ISU;

- Lipsă autorizații de funcționare;

- Mașini/agregate frigorifice neigienizate;

- Panou electric cu fire nesecurizate;

- Pereți cu infiltrații și mucegai;

- Lipsă prețuri, lipsă informări privind gramajul băuturilor, ingredientele și declarațiile nutriționale;

- Colectare reziduală în recipiente fără capac și depozitare necorespunzătoare.

Articol recomandat de sport.ro
Sandra Izbașa a împlinit 36 de ani. Cum arată acum dubla campioană olimpică
Sandra Izbașa a împlinit 36 de ani. Cum arată acum dubla campioană olimpică
Citește și...
Manageri, medici și asistenți, suspectați că au decontat consultații fictive. Banii erau împărțiți ca „bonus de performanță”

17 persoane sunt cercetate într-un dosar al procurorilor DIICOT, pentru fals și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave. 

Un sac suspect pe care scria „în atenția Poliției” a declanșat o amplă intervenție în Argeș. Ce se afla, de fapt, în interior

Poliția și Serviciul Român de Informații au desfășurat forțe impresionante la Mărăcineni, în Argeș, și zeci de oameni au fost evacuați. Totul, după ce un trecător a anunțat prezența unui colet suspect, lângă un bloc de locuințe. 

DNA descinde la DSV Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au acoperit exportul de oi bolnave către state arabe

Percheziții de amploare la sediul Direcţiei Sanitar Veterinare din Arad. Potrivit DNA, inspectori veterinari sunt suspectați că ar fi distrus probe biologice pentru a permite exportul ilegal de oi bolnave în țările arabe.

Recomandări
Ciprian Ciucu, ”mâna dreaptă” a lui Ilie Bolojan, audiat la DNA. Surse: Este suspect pentru posibile fapte de corupție

Șoc total la Primăria Capitalei! Ciprian Ciucu este urmărit penal de procurorii anticorupție. Liderul PNL a fost audiat, joi, timp de trei ore de către procurorii anticorupție.

Politolog: Nu e adevărat că AUR are 40%, sondajele “mint cu nerușinare”. Cine ar câștiga, de fapt, alegerile

Sondajele care plasează partidul AUR la circa 40% dintre intențiile de vot ale românilor nu sunt reale și manipulează opinia publică pentru a crea o “sperietoare” politică.

Ministerul Justiției, anunț privind ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România

Ministerul Justiției a anunțat, joi, că judecătorii Curții de Apel din Paris au dispus ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România, în cadrul procedurii judiciare desfășurate în baza cooperării dintre autoritățile competente.