Ambasadorul SUA, despre disputa ANAF – Intact: "Recuperarea unor bunuri obtinute prin coruptie si furate de la poporul roman"

61734301

Hans Klemm, reprezentantul Statelor Unite la Bucuresti, a precizat pe Facebook punctul sau de vedere in disputa privind recuperarea prejudiciului in dosarul ICA.

Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, a declarat, marti, ca este de acord cu premierul Dacian Ciolos ca actiunea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nu a influentat dreptul televiziunilor trustului Intact de a emite, precizand ca ANAF a actionat doar pentru a pune in aplicare o hotarare judecatoreasca.

"Sunt de acord cu prim-ministrul Ciolos ca actiunea ANAF nu a influentat dreptul Antenei de a emite. ANAF doar a actionat pentru a pune in aplicare o hotarare judecatoreasca definitiva emisa de mult timp de recuperare a unor bunuri obtinute prin acte de coruptie si furate de la poporul roman", a spus ambasadorul american, pe Facebook, intr-o discutie cu romanii.
 

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
CNAIR a anunțat când vom putea circula pe autostradă de la Adjud la Bacău

Stadiul fizic pe şantierul lotului 3 Răcăciuni - Bacău al Autostrăzii Moldovei (A7) se apropie de 75%, iar la sfârşitul lunii august se va deschide circulaţia de la Adjud la Bacău pe 60,3 kilometri, a anunţat, luni, directorul general al CNAIR.

Sentința primită de fostul lider de sindicat DGASPC Bacău după ce a incendiat 9 autoturisme ale instituției

Dumitru Laurențiu Isvoranu, fostul lider de sindicat DGASPC Bacău, a fost condamnat definitiv la 8 ani și 4 luni de închisoare cu executare. Totul după ce, în 2022, a incendiat 9 autoturisme ale instituției.  

NATO se pregătește să apere Poarta Focșanilor. „Una dintre cele mai importante zone strategice de pe Flancul Estic”

Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că, în perioada 25 - 27 iunie, în România se desfăşoară exerciţiul multinaţional NOBLE BLUEPRINT 2026.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

„Bomba” de 11 miliarde de lei care va „bântui” bugetul salariilor la stat chiar dacă va fi adoptată o nouă lege a salarizării

Noua lege a salarizării unitare este prezentată de Guvern drept soluția pentru aducerea echității în sistemul bugetar. Însă, chiar dacă reforma va fi adoptată, statul tot va trebui să achite o notă de plată uriașă.