Podcast ”România, știi bine”, ep. 60, cu Paula Herlo și Septimius Pârvu. Miliardele din ”Anghel Saligny”

×
Publicitate

Podcastul ”România, știi bine” a ajuns la episodul 60. Invitații acestei ediții au fost Paula Herlo și Septimius Pârvu (Expert Forum), care au vorbit despre ”O țară cu de toate” - reportajul prezentat de Paula, duminică, 8 mai, la ”România, te iubesc!”.  

65 de miliarde de lei din programul Anghel Saligny sunt gata să ajungă la primarii din toată țara.

Însă experiența ultimilor 10 ani de PNDL ne arată că acești bani ajung la firme de casă, iar unele lucrări de milioane de euro sunt făcute de mântuială. Problema vine din faptul că mii de proiecte din celelalte programe, PNDL 1 și PNDL 2, sunt neterminate, iar autoritățile nu par să fi învățat ceva din greșelile trecutului când, pe milioane de euro, primarii au recepționat drumuri proaste sau lucrări nefuncționale.

Va aduce foarte puțină dezvoltare în localitățile unde primarii sunt corupți sau incompetenți. Pentru că sunt și localități unde a adus bunăstare. Vorbim de 70 % dintre proiecte, raportate ca fiind finalizate. Noi am și descoperit unele proiecte care apăreau ca fiind finalizate, dar nefuncționale. În lipsa unui audit, este foarte greu de spus dacă programul ăsta a fost un succes.

Dacă te uiți în cifre și spui că 70 % dintre proiecte sunt funcționale, ai putea să spui că da, acolo lucrurile merg bine, oamenii au rețele de apă, canalizare, iluminat, școli și ce a mai finanțat acest program. Dar, în lipsa unui control în teren, să vezi real ce se întâmplă cu acele proiecte și în ce stare sunt după ce au fost recepționate, e greu de spus dacă au fost sau nu un succes.” - spune Paula Herlo în podcast. 

Toate podcast-urile ”România, știi bine!” pot fi ascultate și descărcate gratuit de pe romaniastiibine.podbean.com

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Citește și...
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 24 mai 2026

România, te iubesc! Emisiunea integrală din 24 mai 2026

Unde s-au blocat miliardele din PNRR pentru modernizarea școlilor. Multe proiecte riscă să nu fie terminate la timp

România a primit miliarde de euro din PNRR ca să-și modernizeze școlile. Clădiri eficiente energetic, laboratoare digitale, campusuri pentru învățământ dual. 

Platforma care va extrage gazele românești din Neptun Deep este de două ori și jumătate mai grea decât Turnul Eiffel

Cel mai mare zăcământ al României”, partea a II-a. Cele 100 de miliarde de metri cubi de gaze naturale din zăcământul Neptun Deep vor transforma România în cel mai mare producător de gaze din Uniunea Europeană. 

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.