”Dorel” lovește fără milă în Vaslui: a spart magistrala de apă a orașului, mai multe conducte de gaze și a dărâmat un stâlp

62230087

Muncitorii unei companii germane din Timișoara care lucrează la rețeaua de apă și canalizare din Vaslui au cauzat zeci de avarii în oraș. Au spart magistrala de apă, mai multe conducte de gaze, iar recent au dărâmat un stâlp de iluminat.

 

Un stâlp de iluminat de la ieșirea din Vaslui s-a dărâmat duminică, după ce muncitorii firmei germane care lucrează la rețeaua de apă și canalizare a orașului au săpat o groapă chiar la baza stâlpului, scrie Vremea Nouă.

Este doar ultima ispravă de pe lista lui ”Dorel” din Timișoara la Vaslui, precizează sursa citată. Muncitorii companiei au reușit până acum să găurească magistrala de apă a orașului și au spart mai multe conducte de gaze; numai anul trecut, vasluienii s-au confruntat cu 14 avarii la rețeaua de gaze, în urma lucrărilor efectuate de compania germană.

 

Lucrările trebuiau terminate acum un an

 

”Nu mai vorbim de modul neprofesionist în care execută lucrările: sparg asfaltul, montează conductele și lasă așa lucrarea luni de zile, fără să o acopere sau să o asigure cum trebuie pentru a fi evitate accidentele. În loc de semnalizare, pun crengi de copac sau în loc de garduri, o bandă fragilă de avertizare”, mai scrie publicația vasluiană.

Compania germană a început lucrările în aprilie 2019, pe baza unui contract de 74 de milioane de lei pentru reabilitarea sistemului de alimentare cu apă, a canalizprii și a stațiilor de epurare din Vaslui, Bârlad, Huși și Negrești. Durata de derulare a contractului a fost stabilită inițial la 20 de luni.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Malta va fi prima țară din Europa care va legaliza cultivarea și consumul de canabis

Malta va deveni săptămâna aceasta prima țară europeană care va legaliza cultivarea și posesia de canabis pentru uz personal, devansând Luxemburgul, în contextul în care continentul trece printr-un val de schimbări în legislația privind drogurile.

Percheziții la un bărbat din Craiova, acuzat că a şantajat companii, după ce le-a spart reţelele informatice

Poliţiştii şi procurorii DIICOT au făcut, luni, o percheziţie la un bărbat din Craiova, acesta fiind suspectat că a accesat ilegal reţelele informatice ale unor companii din România şi din străinătate, de unde a sustras date, şantajând apoi acele firme.

Polițiștii au deschis dosar de moarte suspectă, după ce o femeie a murit în timp ce mătura strada, în Focșani

Poliţiştii vrânceni au deschis un dosar penal pentru moarte suspectă, după ce o femeie în vârstă de 50 de ani a decedat, în noaptea de duminică spre luni, în timp ce mătura o stradă din Focşani.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.