Furtună în București, joi seara. Vânt puternic, descărcări electrice și grindină. Mai mulți copaci au căzut pe mașini
Administrația Națională de Meterologie a emis joi seara un cod galben de vijelie, valabil între orele 17:30 - 19:00.
„Se vor semnala vijelie, viteza vântului la rafală de 50…70 km/h, averse 15...20 l/mp, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni”, anunță ANM.
Ca urmare a fenomenelor meteo, pe durata codului galben ce vizează intensificări ale vântului, *în intervalul orar 06:00-18:00, pompierii ISU B-IF au gestionat 57 de intervenții în București și județul Ilfov, astfel:
✅ 51 de cazuri în București (37 de copaci degajați, 13 elemente de construcție desprinse, 1 stâlp), în urma cărora au fost avariate 36 de autoturisme.
✅6 cazuri în Ilfov (5 copaci degajați, 1 element de construcție desprins).
Vremea s-a transformat peste noapte, iar întreaga țară a fost astăzi sub cod de vânt, galben ori portocaliu. Rafalele au bătut cu putere iar mai mulți copaci au fost doborâți. În Vrancea, un bătrân de 80 de ani a murit după ce a fost lovit de un copac căzut.
În vestul țării a fost cel mai rău pentru că de-a lungul zilei au fost emise inclusiv alerte de cod roșu și a lovit grindina. Probleme cu vântul au fost și la munte ori în capitală și tot așa va fi până sâmbătă, conform meteorologilor.