Bilet unic pentru turistii care vin la Brasov. Cu doar 45 de lei vor putea vizita toate obiectivele importante din oras

×
Publicitate

Turistii care vor sa descopere toate secretele Brasovului, intr-o singura plimbare, vor avea la dispozitie, din aceasta vara, un instrument extrem de util: un bilet care le permite accesul la 17 obiective istorice.

In aceeasi suma este inclusa si o harta, care indica traseul de urmat si ofera informatii despre monumentele intalnite.

Toate bune si frumoase, numai ca acest proiect, lansat teoretic de la 1 iunie, nu este inca functional.

Biserica Neagra, Casa sfatului, Muzeul civilizatiei urbane, Bastionul postavarilor si Turnul lemnarului sunt doar cateva dintre obiectivele turistice pe care le include turul.

Biletul unic costa 45 de lei si ar trebui sa fie insotit de o harta.

Cel mai bun punct pentru a pleca in vizitarea celor 17 obiective este chiar in Piata Sfatului, mai ales ca aici exista si un punct de informare turistica de unde se poate cumpara si biletul avantajos.

Incantati de perspectiva anuntata de autoritatile locale, ne punem in pielea turistului dornic sa vada ce are Brasovul mai de pret. Surpriza insa: doamna de la centrul de informare turistica nu avea idee de existenta unui astfel de bilet. La Muzeul civilizatiei urbane, aceeasi situatie.

Ioan Andron, directorul Muzeului Civilizatiei Urbane Brasov: "Noi inca nu am primit bilete si nici instructiuni. Nu am nici o idee cand le vom primi."

Turistii straini, obisnuiti cu astfel de oferte, confirma ca in toate tarile civilizate exista astfel de tururi. Mai putin la noi.

''Cred ca oamenii ar sta astfel mai mult in Brasov, pentru ca are mult de oferit, noi stam doar doua nopti, dar cred ca am avea ce face si 4-5 nopti", spune Tim Ramsey, un turist din Marea Britanie.

La sfarsitul plimbarii, obosit dar satisfacut, oaspetele s-ar putea relaxa la o terasa din centrul orasului, unde primeste, gratuit, o sticla de apa minerala si are acces la internet wi-fi. Asa arata turul "Brasovul la pas", doar ca patronii de restaurante n-au aflat inca despre asta.

Responsabilii de proiect spun ca biletele vor fi totusi puse in vanzare pana la sfarsitul acestei saptamani.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Trei greșeli care pot face ca vacanța să te coste mai mult. Recomandările unui specialist în turism: „Nu mai aștepta”

Persoanele care își planifică următoarea vacanță ar trebui să evite câteva greșeli care le pot crește costurile, spun experții. Totul în contextul în care vara se apropie rapid, perioadă în care cererea pentru concedii atinge apogeul.

Noaptea Muzeelor 2026. Când are loc și ce muzee poti vizita gratuit în București

Noaptea Muzeelor 2026 aduce din nou oportunitatea de a descoperi gratuit unele dintre cele mai importante muzee din București, într-o atmosferă specială, cu program prelungit și evenimente dedicate publicului de toate vârstele.

Oraşul din Italia numit cândva „ruşinea naţională” a devenit una dintre cele mai spectaculoase destinaţii

Italia este renumită pentru destinaţii precum Roma, Florenţa sau Coasta Amalfi, însă există un oraş mai puţin cunoscut care îi lasă pe turişti fără cuvinte.

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Aston Villa a câștigat Europa League după ce a învins clar Freiburg în finală cu 3-0. Record incredibil pentru Unai Emery

Echipa engleză Aston Villa a câștigat miercuri noapte Europa League, după ce a învins categoric formația germană Freiburg cu 3-0, într-o finală desfășurată la Istanbul, pe Beșiktaș Park.