Văduva a dansat la înmormântarea Timişoarei! Poli – Rm. Vâlcea 2-2

60568680

Peste 32.000 de scaune goale au asistat la ultima reprezentaţie a Politehnicii Timişoara din acest sezon.

Nu este exclus ca, din toamnă, Timişoara să nu mai aibă echipă nici măcar în liga a doua, chiar dacă alb-violeţii au încheiat acest sezon pe primul loc.

Atmosfera a fost aproape ca la înmormântare, au lipsit doar lumânările. Spectatorii sunt împăcaţi cu ideea că echipa pe care o iubesc este pe cale de dispariţie şi chiar şi-au exprimat dorinţa de a mai merge la o înmormântare. Mesajul afişat de galerie în repriza a doua („Mai avem un singur gând: Marian Iancu în mormânt”) arată cât de mare e prăpastia dintre actualul patron al clubului şi oamenii care mai sunt alături de Poli.

La fel ca în cazul oricărei morţi iminente, la stadion au fost şi doi „corbi”, care aşteptau liniştiţi ca echipa să îşi dea duhul. Este vorba de Ilie Stan şi Petre Marin, reprezentanţii Chiajnei, echipa la care vor merge mulţi dintre jucătorii timişoreni în această vară.

Pe teren s-a jucat puţin fotbal, lucru normal având în vedere faptul că jucătorii nu mai aveau nicio motivaţie. Popovici a deschis scorul cu o execuţie superbă în minutul 10 (a trimis mingea peste Tufişi, ieşit aiurea din poartă), iar Vâlcea a egalat prin Vătăjelu, dintr-un penalty acordat cu uşurinţă de centralul Silviu Gulei. Chiar dacă au rămas în zece oameni, după eliminarea lui Thiandoum Daouda, oaspeţii au reuşit să înscrie, cu un sfert de oră înainte de final. Culmea, la acest eveniment trist, cel care s-a bucurat cel mai mult se numeşte Robert Văduva (marcatorul golului de 1-2). Poli a egalat, până la urmă, în prelungirile meciului, din penalty, prin acelaşi Popovici.

După finalul jocului, din peluză au coborât cei aproape 200 de suporteri, care au asistat la meci şi au cântat împrună cu jucătorii, sărbătorind astfel clasarea lui Poli pe primul loc. Jucătorii şi suporterii şi-au făcut datoria, păcat că au făcut-o degeaba.

 

 


 

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Războiul din Iran ia amploare. Americanii lovesc ținte militare, iar Teheranul ripostează cu rachete. Trump: Îi lovim crâncen

Conflictul din Iran escaladează tot mai mult. Atacurile americane și iraniene sunt singura certitudine în ultimele 24 de ore.

Președintele Nicușor Dan este de părere că mai sunt șanse ca partidele din fosta coaliție să ajungă la o înțelegere

Din Franța, președintele Nicușor Dan a transmis că speră să poată fi găsită o soluție de guvernare fără alegeri anticipate, pe care nu le dorește.

Scumpirile schimbă obiceiurile de consum. Românii cumpără mai puține alimente și aleg tot mai des produsele la promoție

Scumpirile schimbă modul în care ne facem cumpărăturile. În coș ajung, de pildă, mai rar ciocolata, alcoolul și snackurile și, mai des, legumele, carnea de pui și conservele, care țin de foame. Însă și acestea, în cantități mai mici.