Ploiestiul a ucis finala! BC Timisoara a pierdut si al doilea meci de pe teren propriu

finala baschet Timisoara Ploiesti

”Leii din Banat” sunt conduși cu 2-0 în finala campionatului de baschet. Timișorenii au pierdut al doilea meci de acasă, scor 65-79.

Campioana României la baschet se va decide după o finală neaşteptat de dezechilibrată. Aşa s-a văzut aseară la Timişoara, unde CSU Ploieşti s-a impus cu 79-65, într-o manieră mai categorică decât în primul meci al finalei.

"Leii din Banat" au condus o singură dată (3-0 în primul minut), după care ploieştenii au pus stăpânire pe joc. S-au dus la 13 puncte la pauza mare, iar în finalul sfertului trei au ajuns la un avans de 27 de puncte (38-65). Vedeta partidei a fost Arvydas Cepulis, autor a 23 de puncte (cinci "triţe").

Gazdele au reclamat câteva cadouri pe care arbitrii le-au făcut ploieştenilor în primul sfert, când diferenţa de scor era mai mică de zece puncte. Cu toate acestea, jucătorii lui Arnautovic au fost, la fel ca în primul joc, mult mai bine organizaţi şi mult mai inspiraţi decât bănăţenii. Nu au mai strălucit la aruncările de trei puncte, dar au făcut-o la recuperare şi au profitat de nenumăratele ratări ale timişorenilor. Dacă ploieştenii câştigă următoarele două meciuri, de pe teren propriu, devin din nou campioni, nemaifiind nevoie ca ultimele trei meciuri să se mai dispute. Următorul meci va fi pe 23 mai, la Brazi.

„Din cauza meciului de ieri, am evoluat foarte stresați, am fost puțin nervoși pe arbitri și am luat multe decizii greșite în atac și în apărare. Am jucat 55 de meciuri oficiale; prea multe pentru că avem o rotație scurtă. Dacă am fi jucat partida aceasta în februarie, ar fi fost diferit. Ei au o rotație mult mai mare, mai ales în acest moment”, a spus, după meci,antrenorul timișorenilor, Predrag Badnjarevic.

Doua mii de suporteri i-au sustinut frenetic pe banateni,insa acestia nu au reusit sa castige. „Leii din Banat” au sansa de a egala scorul in aceasta seara, de la ora 20:00.

Primele doua confruntari dintre echipa lui Badnjarevic si CSU Ploiesti se joaca miercuri si joi, in sala „Constantin Jude”. Echipa banateana este singura care i-a invins in acest an pe ploiesteni, chiar de doua ori.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Localnicii din Slănic au atras atenția asupra unui fenomen neobișnuit în ianuarie. Craterul din centrul orașului s-a adâncit

Craterul din centrul orașului Slănic Prahova s-a adâncit peste noapte cu 20 de centimetri. Deja 42 de oameni au fost evacuați din locuințe. Două familii care n-au avut unde să se ducă sunt găzduite temporar în pensiuni din zonă.

Eurostat: Prețurile plătite pentru energia electrică și gazele naturale de către români, printre cele mai mici din UE

Eurostat a publicat statistica cu privire la prețurile plătite pentru energie electrică și gaze naturale de consumatorii casnici și non-casnici din cadrul Uniunii Europene (UE).