Liceeni speriati de Matematica. Prezenta sub asteptari la simularea examenului de Bacalaureat

61289329

Astazi, liceenii s-au prezentat la simularea celei de-a doua probe pentru examenul de Bacalaureat. Astfel ca, elevii care invata la profilul real au sustinut proba la Matematica, iar elevii care invata la profilul uman, au avut examenul la Istorie.

Dintr-un total de 6.910 elevi care au sustinut astazi simularea probei a doua pentru examenul la Bacalaureat, doar 4.426 au fost prezenti. Astfel ca s-a inregistrat o prezenta de numai 64%, cu 15 procente mai mica decat la prima proba, cea de la Limba Romana.


La matematica, in total, trebuiau sa sustina examenul 5.580 de elevi, insa numai 3.313 elevi au venit in sala de examinare. Prezenta pentru aceasta materie a fost de numai 59%. La cealalta proba, situatia este una mult mai buna. Pentru simularea la Istorie s-au inscris 1.222 de elevi, dintre care s-au prezentat la examen 1.100. Prezenta aici fiind de 90%.
 

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Guvernul, plan de rezervă în plină criză energetică. Ce va face dacă marile companii și populația nu vor reduce consumul

În plină criză energetică autoritățile cer măsuri radicale. Oficialii s-au întâlnit cu reprezentanții marilor companii consumatoare de curent și le-au cerut să reducă voluntar consumul.

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Republica Moldova a activat planul de criză: restricții la consumul de energie și apă. Se caută surse alternative din România

Comisia Naţională de Management al Crizelor din Republica Moldova a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situaţiei din sectorul energetic şi a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru.