Liber la pedalat in centrul Timisoarei. Cate sanctiuni au primit biciclistii

61216489

 In ultimele 70 de zile, biciclistii din Timisoara au avut accesul interzis in Piata Victoriei si pe strada Alba Iulia, in intervalul orar 18:00 – 22:00. Astazi, aceasta perioada de interdictie a expirat, astfel ca biciclistii au liber la pedalat.

Biciclistii care nu au inteles ca nu au voie sa circule pe doua roti prin centrul Timisoarei, nu au fost iertati de Politia Locala. In prima faza au primit avertismente, iar daca oamenii legii i-au prins si a doua oara mergand pe bicicleta in Piata Victoriei sau pe strada Alba-Iulia, i-au amendat.

In total, sapte timisoreni au primit amenzi cuprinse intre 100 si 200 de lei pentru ca nu au respectat legea. 

Georgina Velicu, purtator de cuvant Politia Locala: “In conformitate cu Hotararea de Consiliu Local, 371/2007, modificata cu Hotararea de Consiliu Local 438/2013, articolul 28, s-au aplicat 205 sanctiuni, dintre care 198 de avertismente, iar restul amenzi”.

Restrictia mersului pe bicicleta in centrul Timisoarei va intra din nou in vigoare din 1 mai, anul viitor.

E oficial: in doua saptamani, biciclistii vor circula dupa PROGRAM in centrul Timisoarei

Biciclistii primesc in continuare doar avertismente daca circula in centrul Timisoarei

 

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Furtunile violente au înlocuit canicula extremă. Gălățenii, avertizați să se pregătească de o eventuală evacuare

Furtunile au lovit vineri seară puternic Galațiul. S-au acumulat și 40 de litri pe metrul pătrat, iar rafalele de vânt de 70 de km pe oră au smuls copacii din rădăcini.