Incepe reabilitarea centrului istoric. Cum am putea pierde finantarea de la U.E pentru acest proiect

61310742

Dupa un an de zile in care s-au organizat nu mai putin de trei licitatii, se pare ca Primaria Timisoara are constructor pentru reabilitarea centrului istoric. S-a stabilit firma castigatoare a licitatiei, iar in aceasta saptamana se va semna contractul.

Lucrarile urmeaza sa fie demarate imediat dupa semnarea contractului, insa chiar si asa, Primaria risca sa piarda o parte din fondurile europene, daca nu termina constructia pana la mijlocul anului 2015.

Firma constructoare va avea un termen de 23 de luni in care trebuie sa termine lucrarile, insa pentru a beneficia in totalitate de fondurile U.E, este nevoie ca receptia finala a lucrarilor sa se faca inainte cu cateva luni de termenul limita.

Nicolae Robu, primarul Timisoarei: “Suntem la limita, daca nu reusim sa terminam lucrarea intr-un termen mai scurt decat cel stabilit de proiectant, atunci si noi ar urma sa pierdem o parte din bani. (…) De indata ce ce semnam contractul, vom incepe lucrarile, pentru ca acest proiect european este la limita fezabilitatii sale cu fonduri nerambursabile. Daca noi pierdem vremea cu discutii, cu contestatii, cu clarificari, atunci pierdem orice sansa ca fondurile sa ne fie rambursate”.

Potrivit edilului, firma care a depus mai multe contestatii in trecut mai poate ataca licitatia doar in instanta. Chiar daca se va intampla asta, demararea lucrarilor nu va fi afectata, asa cum afirma primarul Timisoarei.

Valoarea totala a proiectului de reabilitare a centrului istoric se ridica la suma de 35 de milioane de lei, fara TVA, bani care provin din fonduri europene.

Lucrarile vor incepe din Pietele Libertatii si Sfantu Gheorghe.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Chester Williams nu mai este antrenorul campionilor! Sud-africanul paraseste Timisoara

 A fost campion de două ori în doi ani cu RCM Timişoara, dar a ales să se întoarcă acasă, în Africa de Sud.

O scrisoare...nu pierduta,ci pentru timisorenii enervati in trafic.Robu le cere "putintica rabdare"

 Dupa ce trei luni de zile soferii din Timisoara au trecut prin adevarate aventuri in trafic, acum primarul Nicolae Robu apeleaza la… pacienta.

Coolio, celebrul rapper american, ajunge la Timisoara. Cand si unde va concerta

 Unul dintre cei mai de succes artisti hip-hop din Statele Unite ale Americii va canta in acest sfarsit de saptamana la Timisoara.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.