Spania a câştigat Liga Naţiunilor, după ce a învins Croaţia la loviturile de departajare | GALERIE FOTO

finala ligii națiunilor
Imago

Fotbalul din Spania este în sărbătoare. Națioanala iberică a învins duminică, pe stadionul De Kuip din Rotterdam, la lovituri de departajare, scor 5-4 (0-0, 0-0), reprezentativa Croaţiei, în finala Ligii Naţiunilor.

Prima repriză a meciului a fost una fără goluri. Echipa antrenată de Luis de la Fuente a avut posesia mai bună, dar o singură ocazie clară la poarta lui Livakovic - şutul lui Gavi, din minutul 12. Croaţia a stat bine în defensivă şi nu a insistat în atac, doar Perisic dându-i ceva emoţii portarului Unai Simon.

Nici repriza secundă nu a excelat în faze periculoase de poartă, cu excepţia ratării lui Ansu Fati, din minutul 84, notează News.ro. Atunci, fotbalistul de la Barcelona a primit mingea în careu, de la Merino, a şutat, dar Perisic a scos din faţa porţii.

Primele 90 de minute s-au încheiat fără gol marcat şi s-a intrat în cele două reprize de prelungiri.

În minutul 103, Dani Olmo a trimis peste poartă şi, cum tabela nu s-a schimbat, după 120 de minute s-a trecut la lovituri de departajare.

Aici, Unai Simon a respins şuturile lui Lovro Majer şi Bruno Petkovic, iar Dani Carvajal a transformat lovitura decisivă aducând trofeul Spaniei.

FOTO A comis-o! Mihai Stoica, plin de sânge la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului

Meciul din Liga Națiunilor dintre România și Bosnia și Herțegovina a fost întrerupt aproape un minut în urma unor incidente din tribune, după începutul jocului.

Selecţionerul Edward Iordănescu a afirmat, marţi seara, în conferinţa de presă de la finalul partidei cu Muntenegru, din Liga Naţiunilor, pierdută cu scorul de 0-3, că va analiza în următoarea perioadă activitatea sa la echipa naţională de fotbal a României

Rezultat uluitor: Anglia - Ungaria 0-4, în Liga Națiunilor

Ungaria a învins Anglia în deplasare cu 4-0, reușind după acest rezultat să fie primii într-o grupă din care mai fac parte Germania și Italia.

Înfrângere rușinoasă: România - Muntenegru 0-3, în Liga Națiunilor

”Tricolorii” au fost umiliți de Muntenegru cu 3-0, într-un meci din Liga Naţiunilor, care a avut loc pe Stadionul Giuleşti.

Moment istoric pentru naționala României. În ce culoare vor juca tricolorii cu Muntenegru, în Liga Națiunilor

Tricolorii vor evolua în echipament alb în meciul cu Muntenegru, programat la ora 21.45, în prima etapă a grupelor Ligii Naţiunilor.

Demonstrație de forță a trupelor NATO, cu ”dedicație” pentru Rusia: Această zonă rămâne sub protecţia Alianţei!

Alianța NATO a încheiat un exerciţiu militar, "Brave Griffin", la frontiera dintre Polonia şi Lituania privind securizarea faimosului Coridor Suwalki.

Pacienții români, trimiși de la spitalele de stat la cele private. Cum se întâmplă, de fapt, în alte țări din UE

În multe state, medicii lucrează și la stat și la privat, iar interzicerea acestei practici ar goli spitalele publice. Doar că în alte țări, situația este bine reglementată și pacienții nu sunt forțați să meargă la privat.

Ca să prindă viteză în cursa pentru Primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să se înscrie

Ca să prindă viteză în cursa pentru primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să își depună candidatura.