Simona Halep s-a calificat în turul al doilea al turneului Australian Open

Simona Halep s-a calificat în turul al doilea al turneului Australian Open
Getty

Simona Halep, 30 de ani, locul 15 WTA, s-a calificat, marți, în turul al doilea al turneului Australian Open.

În runda inaugurală a concursului de la Melbourne, Super-Simo a trecut de poloneza Magdalena Frech, 24 de ani, locul 102 WTA, în două seturi, 6-4, 6-3.

Simona Halep va juca în turul secund fie cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, 25 de ani, locul 88 WTA, fie cu americana Katie Volynets, 20 de ani, locul 178 WTA.

Australian Open, turul I: Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-3

 

Game 9: Break și victorie pentru Simona Halep. 6-3.

Citește și
nadia comaneci
Mesajul Nadiei Comăneci de Anul Nou: „Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026” - VIDEO

Game 8: Simona își face serviciul și este tot mai aproape de victorie. 5-3.

Game 7: Break reușit de Halep! 4-3.

Game 6: Campioana noastră își face serviciul fără probleme și egalează. 3-3.

Game 5: Rebreak la zero pentru Simona Halep. 2-3.

Game 4: Break reușit de Magdalena Frech! 1-3.

Game 3: Frech își face serviciul și trece în avantaj. Nervoasă, Simo țipă pe teren. 1-2.

Game 2: Sportiva din Polonia câștigă pe serviciul lui Halep. 1-1.

Game 1: Break reușit de Super-Simo. 1-0.

A început setul secund. Servește Frech.

SETUL 2

Game 10: Simona Halep își face serviciul și câștigă primul set. 6-4.

Game 9: Poloneza își face serviciul și reduce din diferență. 5-4.

Game 8: Rebreak reușit de Magdalena Frech. 5-3.

Game 7: Break pentru Simona Halep! 5-2.

Game 6: Simona joacă din ce în ce mai bine și își trece în cont încă un game. 4-2.

Game 5: Break reușit de Halep! 3-2

Game 4: Super-Simo servește excelent și câștigă lejer acest game. 2-2.

Game 3: Jucătoarea poloneză își face serviciul cu dificultate. 1-2.

Game 2: Rebreak reușit de Frech. 1-1.

Game 1: Campioana noastră înpepe partida cu break. 1-0.

A început meciul. Servește jucătoarea din Polonia.

SETUL 1

------------------------------------------------------------------------------------

Halep va da piept cu poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA, în al treilea meci de pe arena Margaret Court. Această întâlnire se dispută după un meci de simplu feminin, Daria Saville (Australia) - Rebecca Peterson (Suedia) şi unul de simplu masculin, Andrei Rublev (Rusia) - Gianluca Mager (Italia). Partidele pe a doua arenă de la Melbourne Park încep la ora 02.00.

În primul meci de pe John Cain Arena, Sorana Cîrstea evoluează, de la ora 02.00, cu Petra Kvitova din Cehia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20.

Tot în primul joc, dar pe terenul 15, Irina Begu o va întâlni pe americanca Oecane Dodin, locul 85 WTA. Şi pe acest teren meciurile încep la ora 02.00.

Raluca Olaru va evolua alături de germanca Anna-Lena Friedsam, urmând să întâlnească în prima rundă cuplul francez Alize Cornet/Diane Parry.

Irina Bara o va avea alături pe partenera sa obişnuită de dublu, Ekaterine Gorgodze (Georgia), însă adversarele din primul tur vor fi unele de valoare, cehoaicele Marie Bouzkova/Lucie Hradecka.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Mesajul Nadiei Comăneci de Anul Nou: „Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026” - VIDEO
Mesajul Nadiei Comăneci de Anul Nou: „Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026” - VIDEO

Nadia Comâneci a transmis un mesaj de Anul Nou, în care spune că abia aşteaptă anul 2026, pentru a sărbători evenimente istorice.

Fostul căpitan al lui Cristi Chivu la Inter îl ridică în slăvi pe antrenorul român: „A fost întotdeauna inteligent”
Fostul căpitan al lui Cristi Chivu la Inter îl ridică în slăvi pe antrenorul român: „A fost întotdeauna inteligent”

Javier Zanetti, vicepreşedintele lui Inter Milano, a dezvăluit de ce a refuzat oferte din Anglia şi din Spania pentru a-şi încheia cariera de fotbalist la Inter şi de ce a ştiut că românul Cristian Chivu a avut abilitatea de a se dezvolta ca antrenor.

Jose Mourinho „l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă în vestiar
Jose Mourinho „l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă în vestiar". Cum l-a criticat antrenorul portughez

Luka Modric, mijlocaşul croat al lui AC Milan şi fost jucător la Real Madrid, a dezvăluit că antrenorul portughez Jose Mourinho l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă în perioada petrecută la clubul spaniol pentru că nu a alergat după un adversar.

Recomandări
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat
Cu cât au crescut impozitele pentru locuințe și mașini de la 1 ianuarie. În unele cazuri s-au triplat

Prima zi din an aduce taxe majorate pentru populație și firme. Vom plăti impozite mai mari pentru locuințe și mașini, în unele cazuri dublu sau chiar triplu.

Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”
Româncă stabilită în Crans-Montana, despre tragedia cu cel putin 40 de morți: „Am prieteni care și-au pierdut ambele fetițe”

Autoritățile din Elveția sunt în plină anchetă și nu pot vorbi încă despre identitatea victimelor. În bar se aflau foarte mulți tineri.

Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”
Nicușor Dan: „2025 ne-a arătat că puterea noastră stă în unitate. Privesc spre 2026 cu responsabilitate”

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, joi, că anul 2025 le-a reamintit românilor că adevărata lor forţă ”stă în unitate, în capacitatea de a rămâne împreună chiar şi atunci când drumul este dificil”.