Halep se califica in sferturi la Roland Garros, dupa 6-1, 6-1 cu Suarez Navarro si o intalneste pe Svitolina. Prima reactie

Simona Halep

Simona Halep a invins-o in optimile turneului de la Roland Garros pe Carla Suarez Navarro, scor 6-1, 6-1, si s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei.Romanca va juca impotriva ucrainencei Elina Svitolina.

Simona Halep o va intalni in sferturile turneului de la Roland Garros pe Elina Svitolina, locul 6 WTA. Ucraineanca a invins-o pe Petra Martici, locul 290 WTA, scor 4-6, 6-3, 7-5.

"De fiecare data au fost meciuri grele contra ei, nu castigasem niciodata pe zgura. Nu am lasat-o sa intre in teren, am dominat, totul a fost minunat pentru mine. E jucatoare talentata, deschide unghiurile, azi am facut-o sa se grabeasca si lucrurile au mers din plin pentru mine. Cred ca ma voi mai antrena putin, am jucat bine, dar vreau sa alerg mai mult. O sa-l intreb pe antrenorul meu ce am de facut", a declarat Simona Halep, potrivit news.ro.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, s-a calificat pentru a doua oara in cariera in sferturile de finala ale French Open.

Romanca a controlat partida de la un cap la altul si a lasat impresia ca are tot timpul solutii in fata ibericei. Este prima data cand Simona Halep o invinge pe Carla Suarez Navarro pe zgura.

13.11 Simona Halep castiga meciul cu Carla Suarez Navarro: 6-1, 6-1 si se califica in sferturile de finale ale turneului de la Roland Garros.

13.04 Halep continua jocul excelent si conduce cu 5-1.

13.01 Simona controleaza partida, reuseste inca un break, si se distanteaza la 4-1.

12.57 Cu putina sansa si cu lovituri variate, Halep castiga game-ul la 0 si face 3-1.

12.53 Constanteanca recupereaza break-ul si conduce cu 2-1 in setul secund.

12.49 Simona face trei erori nefortate, de la 40-0 pentru ea, iar  spanioloaica reuseste primul ei break din meci si egaleaza la 1 in setul al doilea.

12.40 Constanteanca mentine ritmul bun de pana acum si incepe setul secund cun un break, 1-0.

12.36 Simona Halep castiga primul set al meciului cu iberica Suarez Navarro, scor 6-1.

12.33 Carla Suarez Navarro castiga primul game din acest meci. 5-1 pentru Halep.

12.28 5-0 pentru Simona Halep.

12.25 Halep reuseste break la 0 si se distanteaza la 4-0.

12.20 Halep face 3-0.

12.15 Romanca reuseste primul break al partidei si face 2-0 in primul set.

12.10 Halep incepe ezitant partida, dar Suarez Navarro nu profita si Simona a castigat primul punct al intalnirii.

12.0 A inceput meciul Simonei Halep contra Carlei Suarez Navarro.

Ion Tiriac este in tribune la partida dintre cele doua.

12.02 Nu asista foarte multi spectatori la meciul Halep - Suarez Navarro.

Meciul lui Halep cu Suarez Navarro este primul de pe arena Philippe-Chatrier, incepand cu ora 12.00.

Simona Halep si Carla Suarez Navarro s-au mai intalnit de 11 ori in cariera, jucatoarea din Constanta conducand cu 6-5. Ultima intalnire dintre cele doua a avut loc anul trecut la US Open, in optimi de finala, atunci cand Halep s-a impus cu 6-2, 7-5. Ultima victorie pentru Suarez Navarro a avut loc in ultimul meci jucat pe zgura, in 2015, in semifinale la Roma, scor 2-6, 6-3, 7-5. Toate victoriile Carlei Suarez Navarro au fost obtinute pe zgura, suprafata pe care Halep nu s-a impus niciodata.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, s-a calificat pentru a treia oara in optimile de finala ale French Open, dupa ce a invins-o, sambata, cu scorul de 6-0, 7-5, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 28 WTA si cap de serie numarul 26.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe germana Tatjana Maria, locul 102 WTA, calificandu-se in turul al treilea al French Open, al doilea Grand Slam al anului.

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma. Cine va fi adversara ei, dupa ce Muguruza a abandonat

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 6 si locul 4 WTA, a acces, sambata, in finala turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dupa ce a invins-o pe olandeza Kiki Bertens, favorita 15 si locul 20 WTA, scor 7-5, 6-1.

Simona Halep a castigat a doua oara consecutiv Madrid Open. Este al 15-lea trofeu din cariera jucatoarei. "Este minunat"

Simona Halep, locul 8 WTA, a castigat a doua oara consecutiv turneul de categorie Prmier Mandatory de la Madrid, dupa ce a invins-o, sambata, cu scorul de 7-5, 6-7 (4), 6-2, pe frantuzoaica Kristina Mladenovic, locul 17 WTA.

Parlamentul European a alocat 4,8 miliarde de euro pentru sprijinul Ucrainei

Parlamentul European a decis alocarea a 4,8 de miliarde de euro pentru sprijinirea Ucrainei, la inițiativa deputatului Siegfried Mureşan (PPE/PNL). Raportul său, care conține și această prevedere, a fost votat joi cu largă majoritate.

Politico: Klaus Iohannis, pe lista scurtă pentru șefia Comisiei Europene. Ce șanse are să o înlocuiască pe von der Leyen

Politico a enumerat o serie de posibili succesori ai Ursulei von der Leyen, șefa Comisiei Europene. Printre ei se numără și președintele României, Klaus Iohannis.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.