Presa franceza: "Nationala trebuie sa-i pupe picioarele lui Payet. Golul contra Romaniei o sa ajunga la Muzeul Luvru"

nationala

Romania a fost mult mai periculoasa decat ne asteptam a scris site-ul 20minutes.fr la finalul meciului de deschidere de la UEFA EURO 2016.

"Jucatorii nationalei trebuie sa-i pupe picioarele lui Payet toata noaptea. Golul sau contra Romaniei va ajunge la Luvru"  asa a comentat 20minutes.fr rezultatul meciului dintre Franta si Romania.

Publicatia britanica The Mirror a scris dupa meciul de deschidere al Euro-2016 ca formatiile care subestimeaza nationala Romaniei o fac pe riscul lor, iar reprezentativele Albaniei si Elvetiei ar trebui sa fie constiente ca jucatorii lui Anghel Iordanescu nu au venit in Franta sa faca figuratie. "Romania a avut un inceput mai impunator. Hugo Lloris a trebuit sa fie atent pentru a-i contracara pe Stancu si Andone, care au fost agonizant de aprope de a marca. A fost un semnal de trezire pentru Franta, dar Romania nu a terminat aici, facand o noapte de teste pentru Deschamps. Apararea lor, atat de puternica in calificari, a fost bine organziata, dar a fost de asemenea de remarcat cat de multi oameni ducea Romania in atac imediat ce recupera mingea. Cei doi mijlocasi centrali au trimis bombe inainte si Cristian Sapunaru si-a intins picioarele ca sa acopere o suprafata mai mare.(...) Albania si Elvetia sa fie avertizate: e clar ca trupa lui Anghel Iordanescu nu a venit aici sa faca numarul de echipe", a scris The Mirror, citat de news.ro.

Daily Mail i-a remarcat pe fundasii centrali Vlad Chiriches si Dragos Grigore, care au aratat de ce "parteneriatul lor a fost o piatra de temelie a succesului din preliminarii."  "De ce alti jucatori ai Frantei (n.r. - in afara de Payet) nu au stralucit?", s-a intrebat BBC: "Creditul trebuie sa fie al Romaniei, care a aratat de ce a avut defensiva cu cele mai bune cifre in preliminarii".

Bye, Rangers! Ianis Hagi nu revine în Scoția. "Acord total" cu noul club

Dmitri Payet, autorul golul decisiv in meciul Franta - Romania, scor 2-1, a declarat, ca a plans pe final de meci din cauza presiunii si a laudat apararea Romaniei.

Reactii dupa Romania – Franta. Anghel Iordanescu:
Reactii dupa Romania – Franta. Anghel Iordanescu: "E dureros sa pierzi in minutul 89". Deschamps: "Meciul a fost ca o finala"

Reactii dupa Romania – Franta. Romania a fost la doar cateva minute de un rezultat mare pe Stade de France, insa nationala lui Iordanescu a fost ucisa de unb gol in minutul 89.

Klaus Iohannis cumpără arme din Coreea de Sud. Un contract de 725,7 milioane de dolari ar fi fost încheiat la Seul

Liderii sud-coreean şi român s-au angajat să stimuleze cooperarea în industria de apărare, în timp ce Seulul încearcă să se impună ca al patrulea exportator de armament din lume.

Împreună, dar despărțiți. Alianța PSD-PNL îi aruncă în lupta pentru Primăria Capitalei pe Firea și Burduja

Medicul Cătălin Cîrstoiu nu va mai fi candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei. Decizia a fost luată de Coaliție după o ședință maraton, care a durat peste 14 ore.

Kievul se mai și refuză. Statele NATO care nu vor să furnizeze Ucrainei arma pe care o cere cu insistență

În așteptarea ajutorului american, Kievul face presiuni la nivel european pentru a obține sisteme de apărare anti-rachetă. Ucraina are nevoie urgentă de șapte astfel de baterii și, până acum, a obținut un angajament și multe promisiuni.