PORTUGALIA - ISLANDA 1-1. Ziua surprizelor la UEFA EURO 2016: Islanda a obtinut un egal istoric. REZUMAT VIDEO

PORTUGALIA - ISLANDA

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 5. Portugalia a incheiat la egalitate in mod surprinzator, scor 1-1, meciul disputat impotriva Islandei.

Toata Romania vede Romania! ProTV transmite cea mai importanta competitie a anului 2016 - UEFA EURO 2016.

Marti a fost ziua surprizelor la UEFA EURO 2016. Dupa ce Austria a fost invinsa clar de Ungaria, scor 2-0, Islanda a tinut-o in sah pe Portugalia si a obtinut primul punct din istorie la un turneu final. VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI PORTUGALIA - ISLANDA.

Miercuri, de la ora 19:00, in direct pe ProTV, avem meci decisiv pentru calificarea in "optimi": ROMANIA - ELVETIA.

Desfasurarea meciului, livetext:

Mesaj către Zelenski: „OK, am reuşit. Acum du-te şi câştigă lupta”

MINUTUL 94: FINAL DE MECI! Ronaldo a avut doua lovituri libere in acest final, de la 33 de metri si de la 25 de metri, dar pe ambele le-a trimis in zid. VEZI AICI VIDEO CUM S-AU BUCURAT ISLANDEZII DUPA EGALUL OBTINUT.

MINUTUL 87: Finnbogason intra cu mingea in careu si suteaza puternic pe centrul portii, dar Rui Patricio respinge excelent. VEZI AICI VIDEO SUTUL LUI FINNBOGASON.

MINUTUL 85: Ocazie uluitoare pentru Ronaldo. Portughezul trimite inexplicabil de slab cu capul, din 8 metri, in bratele portarului islandez. VEZI AICI VIDEO CU RATAREA LUI RONALDO.

MINUTUL 81: Islandezii pastreaza doi atacanti pentru acest final de meci si vor sa dea marea lovitura.

MINUTUL 78: Quaresma suteaza, dar Halldorsson respinge in corner. VEZI AICI VIDEO CU SUTUL LUI QUARESMA.

MINUTUL 76: Ricardo Quaresma este trimis pe teren in aceste ultime 15 minute. Este, alaturi de Ronaldo, genul de jucator care poate decide un meci de unul singur.

MINUTUL 71: Nani trimite cu capul agonizant, pe langa poarta. VEZI AICI VIDEO CU OCAZIA LUI NANI.

MINUTUL 65: Islandezii au cea mai frumoasa galerie de pana acum, la UEFA EURO 2016. Au cantat tot meciul si si-au dominat adversarii fara probleme. VEZI AICI VIDEO CU FANII ISLANDEZI.

MINUTUL 63: Vieirinha centreaza puternic, pe jos, de pe partea dreapta, iar portarul Halldorsson balbaie mingea, care se loveste de fundasi. Cu mare noroc, balonul se intoarce la el si il prinde in brate. VEZI AICI VIDEO CENTRAREA LUI VIEIRINHA.

MINUTUL 60: Sutul lui Andre Gomes de la marginea careului este respins greu in corner de Halldorsson. VEZI AICI VIDEO SUTUL LUI ANDRE GOMES.

MINUTUL 51: GOL ISLANDA! Vieirinhha il scapa complet din marcaj pe Bjarnason, iar islandezul marcheaza golul egalizator, cu un vole din 7 metri. VEZI AICI VIDEO GOLUL MARCAT DE ISLANDA.

MINUTUL 47: Ronaldo trimite un sut foarte putin pe langa poarta. Portughezul isi doreste enorm sa marcheze la debutul UEFA EURO 2016. VEZI AICI VIDEO CU SUTUL LUI RONALDO.

MINUTUL 45: Pauza. Repriza foarte buna facuta de Portugalia, care a marcat o data si a ratat alte trei ocazii mari. Islandezii au fost periculosi doar in startul meciului.

MINUTUL 40: Moutinho trimite un sut de la 20 de metri, pozitie centrala, dar portarul islandez retine cu siguranta.

MINUTUL 31: GOL NANI! Andre Gomes trimite o centrare excelenta de pe partea dreapta, iar Nani marcheaza simplu, cu latul, din cativa metri. VEZI AICI VIDEO GOLUL LUI NANI.

MINUTUL 25: O noua mare ocazie pentru Portugalia. Ronaldo primeste o pasa in 8 metri, dar rateaza complet sutul. VEZI AICI VIDEO RATAREA LUI RONALDO.

MINUTUL 22: Ronaldo rateaza acum o mare ocazie, cu capul. VEZI AICI VIDEO CU LOVITURA DE CAP A LUI RONALDO.

MINUTUL 21: Cea mai mare ocazie a meciului! Ronaldo centreaza perfect, dar Nani rateaza incredibil din 5 metri, cu capul. VEZI AICI VIDEO CU RATAREA LUI NANI.

MINUTUL 18: Portughezii isi incearca norocul de la distanta, dar mingea trece pe langa poarta. VEZI AICI VIDEO CU SUTUL.

MINUTUL 11: Ronaldo cere fault de la 20 de metri, dar arbitrul turc Cakir insista ca jucatorul islandez a atins doar mingea.

MINUTUL 5: Portugalia da imediat replica. Un fundas islandez respinge in corner lovitura de cap a lui Danilo.

MINUTUL 3: Ocazie uriasa pentru Islanda! Rui Patricio il blocheaza in doua randuri pe Sigurosson. VEZI AICI VIDEO CU OCAZIA LUI SIGUROSSON.

MINUTUL 1: Cristiano Ronaldo si Nani scapa pe contraatac, insa cel din urma este blocat in ultimul moment de fundasii islandezi.

Echipele de start

Cifrele partidei Portugalia - Islanda

Clasamentul in toate grupele de la UEFA EURO 2016

Portughezii, marii favoriti

Ronaldo vrea sa topeasca ghetarii din Islanda la primul meci de la Euro. Portugalia - Islanda este astazi LIVE la ProTV, de la 22:00. Ricardo Quaresma este incert pentru partida de debut a Portugaliei la EURO 2016, impotriva Islandei, la Saint-Etienne, in cadrul Grupei F a competitiei, din cauza unei leziuni musculare. Locul sau in unsprezecele de start al Portugaliei va fi luat, cel mai probabil, de Nani, extrema lui Fenerbahce, care va face pereche in atac cu starul Cristiano Ronaldo. Absenta lui Quaresma ar fi o lovitura pentru lusitani, in conditiile in care fotbalistul lui Besiktas aratase o forma foarte buna la ultimul meci de pregatire, impotriva Estoniei (scor 7-0), in care a marcat de doua ori si a oferit alte doua pase decisive.

L'Equipe scrie ca islandezii pot produce prima mare surpriza de la acest turneu final, impunandu-se astazi in fata Portugaliei. Ofera si 5 motive: 1. islandezilor le place sa bata echipe mari, printre "victimele" lor se numara Turcia, Cehia si mai ales Olanda, 2. nu se tem de superstarurile mondiale. 3. pe langa o aparare buna, stau bine si in atac. 4. Sigthorsson nu este nul la nationala, 5. Gudjohnsen va marca.

UPDATE Armonie totala intre suporterii portughezi si islandezi. S-au intalnit pe strada si au cantat impreuna

PREZENTARE PORTUGALIA

S-a calificat la 8 octombrie 2015 de pe prima pozitie din Grupa I preliminara. Are sase prezente la turneele finale ale Campionatului European, fiind vicecampioana europeana in 2004. A mai obtinut de trei ori locul al treilea, la editiile din 1984, 2000 si 2012. Bilant la turneele finale: 28 meciuri jucate, 15 victorii, 40-26 golaveraj. Ultima aparitie a Portugaliei a fost in 2012.

Meciurile la turneul final, Grupa F:
Portugalia - Islanda (14 iunie 2016, ora 22,00, ora Romaniei, Stade Geoffroy-Guichard - Saint-Etienne)
Portugalia - Austria (18 iunie 2016, ora 22,00, Parc des Princes - Paris)
Ungaria - Portugalia (22 iunie 2016, ora 19,00, Stade des Lumieres - Lyon)

7. Cristiano Ronaldo (capitan) 05/02/1985 Real Madrid 125/56

Vedeta echipei: Cristiano Ronaldo Santos Aveiro - atacant Real Madrid (Spania). S-a nascut la 5 februarie 1985, la Funchal - Madeira, in Portugalia. Este considerat unul dintre cei mai buni fotbalisti din toate timpurile, alaturi de rivalul sau, argentinianul Lionel Messi. Este primul fotbalist portughez care a castigat Balonul de Aur de trei ori si al doilea jucator dupa Messi care castiga Gheata de aur de trei ori. La Manchester United si Real Madrid, Ronaldo a castigat de trei ori Premier League, La Liga, Cupa Angliei, de doua ori Cupa Ligii engleze si Cupa Spaniei, Supercupa Angliei, Supercupa Spaniei, de doua ori Liga Campionilor, o Supercupa a Europei si de doua ori Campionatul Mondial al Cluburilor. In ianuarie 2014, la varsta de 28 de ani, a marcat cel de-al 400-lea sau gol la nivel de seniori. In ianuarie 2015, a fost numit cel mai bun fotbalist portughez din toate timpurile de catre Federatia Portugheza de Fotbal, in cadrul celei de-a o suta ceremonii aniversare.

Cristiano Ronaldo si-a inceput cariera de fotbalist la juniorii echipei Andorinha, pentru care a jucat timp de doi ani, fiind transferat ulterior de CD Nacional. In 1997 a ajuns la Sporting Lisabona, fiind promovat la echipa mare de Ladislau Boloni. Jocul sau i-a atras atentia antrenorului de atunci al lui Manchester United, Alex Ferguson, care l-a adus la echipa engleza in schimbul a 12,2 milioane de lire sterline. In 2004 a castigat primul trofeu, Cupa Angliei. In 2009 a devenit cel mai scump transfer din toate timpurile, Real Madrid platind pentru el 94 de milioane de euro (80 de milioane de lire sterline). A debutat pentru Portugalia in august 2003, la varsta de 18 ani. A fost convocat, incepand cu EURO 2004, la trei Campionate Europene si alte trei Mondiale. Este primul fotbalist portughez care a inscris mai mult de 50 de goluri si este golgheterul Campionatului European (incluzand faza calificarilor) cu 23 de goluri.

Cele mai multe jocuri in nationala: Luis Figo - 127 (1991-2006, 32 goluri). Cele mai multe goluri marcate: Cristiano Ronaldo - 56 (125 selectii, din 2003).

Echipa ideala: Rui Patricio - Cédric, Pepe, Bruno Alves, Raphäel Guerreiro - Danilo, Joao Mario, Joao Moutinho, Adrien Silva - Nani, Cristiano Ronaldo.

PREZENTAREA ISLANDEI

S-a calificat pe 6 septembrie 2015 de pe locul secund al Grupei A preliminara. Este debutanta la un turneu final al Campionatului European.

Islanda - Ungaria (18 iunie 2016, ora 19,00, Stade Velodrome - Marsilia)
Islanda - Austria (22 iunie 2016, ora 19,00, Stade de France - Saint-Denis)

Selectionerul reprezentativei este, din 14 octombrie 2011, suedezul Lars Lagerback. S-a nascut la 16 iulie 1948 in Katrineholm. Nu a avut o cariera de jucator stralucita. Cariera de antrenor profesionist a inceput in 1990, atunci cand a devenit angajat al Federatiei Suedeze de Fotbal. Aici a pregatit echipe la aproape toate nivelurile si a lucrat alaturi de Tommy Svensson si Tord Grip pentru prima reprezentativa in calitate de consultant. In 1998 a preluat echipa de tineret sub 21 de ani in paralel cu echipa secunda a Federatiei, denumita Suedia B, dar in acelasi an Tommy Soderberg l-a ales drept secund al primei echipe reprezentative. Dupa doi ani a fost promovat de Federatia suedeza in functia de antrenor principal alaturi de Soderberg, un model inovativ si interesant care a tinut pana in 2004. In aceasta perioada, Suedia s-a calificat la EURO 2000, Cupa Mondiala din 2002 si din nou EURO 2004, acolo unde Suedia a atins, de altfel, faza sferturilor de finala. Dupa indepartarea lui Soderberg, Lars Lagerback l-a numit in functia de secund pe Roland Andersson, iar cu acest cuplu Suedia s-a calificat la Cupa Mondiala din Germania 2006. Parcursul fulminant al lui Lagerback a continuat cu o noua calificare la Campionatul European din 2008, unde Suedia nu a reusit totusi sa treaca de faza grupelor. Prima campanie de calificare ratata a fost cea pentru Mondialul sud-african din 2010, campanie la capatul careia Lagerback a demisionat de la carma reprezentativei Nigeriei. Cu toate acestea, suedezul a mers la Cupa Mondiala din Africa de Sud in calitate de selectioner al Nigeriei, fara a trece de faza grupelor. Cariera de jucator: Alby FF, Gimonas CK. Antrenor la echipe de club: Kilafors IF, Arbra BK, Hudiksvalls ABK. Selectioner: Suedia (echipele de tineret), Suedia, Nigeria.