AUSTRIA - UNGARIA 0-2. Maghiarii produc prima mare surpriza de la UEFA EURO 2016. Stieber a marcat un gol superb

Ungaria - Austria

Ungaria a invins, marti, pe Austria in grupele UEFA EURO 2016 cu scorul de 2-0, desi era cotata cu sansa a doua in aceasta partida.

Toata Romania vede Romania! ProTV transmite cea mai importanta competitie a anului 2016 - UEFA EURO 2016.

VEZI AICI GOLURILE DIN MECIUL PORTUGALIA - ISLANDA 1-1.

Austria - Ungaria, live-text:

MINUTUL 90+4: FINAL DE MECI! Ungaria produce surpriza si face un pas urias spre "optimile" UEFA EURO 2016.

MINUTUL 87: GOL STIEBER! Ungurii scapa pe contraatac, iar Stieber marcheza printr-un lob superb. Fusese introdus pe teren de numai 7 minute.

MINUTUL 72: Ungurii au prins curaj. Nemeth, fost jucator la Liverpool, este la un pas de gol, insa Almer se opune.

MINUTUL 65: A doua lovitura in doua minute pentru austrieci. Dragovic, singurul jucator cu cartonas galben de pe teren, il ia pe al doilea si este eliminat.

MINUTUL 63: GOL SZALAI. Spuneam mai devreme ca niciun meci nu s-a terminat 0-0. Se pare ca aceasta "tinta" va mai trebui sa astepte. Ungaria deschide scorul prin Szalai, care l-a executat pe Almer din 6 metri, dupa o combinatie cu un coechipier.

MINUTUL 56: Sutul lui Dzsudzsak de la 25 de metri este retinut de Almer.

MINUTUL 50: Niciun meci nu s-a terminat pana acum la UEFA Euro 2016 0-0. Iar in aceasta partida, in afara de bara lui Alaba din minutul 1, nu prea au fost alte ocazii mari.

MINUTUL 45: PAUZA.

MINUTUL 44: Prima mare ocazie a Ungariei. Dzsudzsak finalizeaza cu un sut pe langa poarta o actiune buna a coechipierilor sai

MINUTUL 37: Interventie de exceptie a lui Kiraly. Dragovic suteaza pe jos, insa portarul maghiar plojeaza si respinge cu o mana in corner.

MINUTUL 34: Primul cartonas galben al meciului. Dragovic l-a faultat pe Gera.

MINUTUL 32: Alaba suteaza iar din afara careului, de la 30 de metri, dar iarasi pe langa poarta.

MINUTUL 24: Zoltan Gera suteaza de la distanta, portarul Almer retine.

MINUTUL 17: Un alt veteran maghiar, Zoltan Gera, il faulteaza dur pe Junuzovic, iar antrenorul Austriei trimite un jucator la incalzire. In cele din urma, Junuzovic face semn ca poate continua.

MINUTUL 10: Un nou sut al lui Alaba, retinut de portar.

MINUTUL 5: Gabor Kiraly si aproape la fel de celebri pantaloni ai sai nu puteau lipsi din acest meci. Ajuns la 40 de ani, portarul maghiar le-a ramas fidel in tarile in care a jucat, Anglia si Italia. Este meciul cu numarul 104 la nationala pentru Kiraly.

MINUTUL 1: BARA Austria! David Alba suteaza de la 20 de metri, portarul este batut, dar mingea se opreste in bara.

MINUTUL 0: Echipele de start:

MECIURILE ZILEI, MARTI, 14 IUNIE:

Austria - Ungaria (Grupa F)
Portugalia - Islanda (Grupa F)

Austria si Ungaria debuteaza la Euro 2016 in primul meci al Grupei F, care va incepe la ora 19:00, pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux si va fi condus de arbitrul francez Clement Turpin. Cele doua echipe s-au mai intalnit de 15 ori pana acum. Ungaria conduce detasat bilantul cu 10 victorii, in timp ce Ungaria a reusit sa castige doar o singura data. Patru partide s-au incheiat la egalitate.

Singura prezenta de pana acum a Austriei la un turneu final al Campionatului European a fost la Euro 2008, cand a participat in calitate de gazda impreuna cu reprezentativa Elvetiei.  Austriecii nu au reusit sa treaca de grupe. Ungaria nu mai reusise calificarea la Euro de la editia din 1972. Austria va disputa urmatoarea partida contra Portugaliei, pe 18 iunie, la ora 22:00, pe Parc des Princes din Paris. Ungaria va juca urmatorul meci contra Islandei, pe 18 iunie, de la ora 19:00, pe Stade Vélodrome din Marseille.

AUSTRIA

S-a calificat pe 5 septembrie 2015, cand a obtinut locul intai din Grupa G preliminara. A participat direct ca gazda a EURO 2008 impreuna cu reprezentativa Elvetiei, dar nu a trecut de grupe, aceasta fiind de altfel singura prezenta a selectionatei austriece la un turneu final al Campionatului European. Bilantul Austriei la turneele finale: trei meciuri jucate, nicio victorie, 1-3 golaveraj.

Meciurile la turneul final, Grupa F:
Austria - Ungaria (14 iunie 2016, ora 19,00, ora Romaniei, Matmut Atlantique - Bordeaux)
Portugalia - Austria (18 iunie 2016, ora 22,00, Parc des Princes - Paris)
Islanda - Austria (22 iunie 2016, ora 19,00, Stade de France - Saint-Denis)

Selectionerul reprezentativei este, din 1 noiembrie 2011, elvetianul Marcel Koller. S-a nascut pe 11 noiembrie 1960 la Zurich. Ca fotbalist a fost un excelent mijlocas, care si-a legat numele de clubul Grasshoppers Zurich si de nationala helveta in perioada 1982-1996. Nu mai putin de 428 de meciuri a strans Koller pentru gruparea din Zurich, club pentru care a marcat 59 de goluri. A castigat ca jucator sapte titluri de campion al Elvetiei si cinci cupe ale acestei tari. In nationala helveta a debutat in 1982, adunand 56 de selectii si trei goluri. Cariera de antrenor: FC Wil 1900, FC St. Gallen, Grasshopper Club, 1. FC Koln, VfL Bochum 1848.

9. Rubin Okotie 06/06/1987 1860 Munchen 17/2

Vedeta echipei: David Alaba - fundas stanga FC Bayern Munchen. S-a nascut pe 24 iunie 1992, la Viena. Si-a inceput cariera la SV Aspern, inainte de a se alatura echipei de juniori FK Austria Viena la varsta de zece ani. A jucat cinci meciuri pentru echipa secunda a Austriei Viena, inainte de a pleca in vara anului 2008 in Bundesliga, la Bayern Munchen. A inceput la academia de tineret a lui Bayern Munchen, jucand pentru echipele de Under-17 si Under-19, inainte de a fi promovat la echipa secunda pentru sezonul 2009-2010. In ianuarie 2010, Alaba a intrat in vederea primei echipe pentru sezonul 2009-2010. A devenit cel mai tanar jucator al echipei, la 17 ani, 7 luni si 8 zile. Cinci zile mai tarziu, a debutat in UEFA Champions League impotriva echipei Fiorentinei, pe 9 martie 2010. In ianuarie 2011, a fost imprumutat la TSG 1899 Hoffenheim pana la sfarsitul sezonului 2010-2011. Mai tarziu in acea luna, a marcat primul sau gol din Bundesliga intr-un meci terminat 2-2 cu FC St. Pauli. S-a intors la Bayern la inceputul sezonului 2011-2012, unde a ajuns un titular important al primei echipe. Pe 23 octombrie 2011, Alaba a marcat primul sau gol pentru Bayern Munchen in infrangerea 1-2 cu Hannover 96. Pe 2 aprilie 2013, a marcat al saptelea cel mai rapid gol (25,02 secunde) din istoria UEFA Champions League in victoria 2-0 cu Juventus Torino. Pe 2 decembrie 2013, a semnat un nou contract cu FC Bayern Munchen, pana in 2018. In octombrie 2009, a fost chemat la echipa nationala de seniori a Austriei pentru meciul impotriva Frantei. A strans 46 de selectii si 11 goluri. La 19 ani, Alaba a fost ales Fotbalistul austriac al anului in 2011 si a primit in decembrie 2012 premiul pentru al doilea an consecutiv.

Cele mai multe jocuri in nationala: Andreas Herzog - 103 (1988-2003, 26 goluri). Cele mai multe goluri marcate: Toni Polster - 44 (1982-2000, 95 selectii).

Echipa ideala: Almer - Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs - Alaba, Baumgartlinger - Harnik, Junuzovic, Arnautovic - Janko.

UNGARIA

S-a calificat la turneul final al Campionatului European, pe 15 noiembrie 2015, in urma meciurilor de baraj, dupa 1-0 si 2-1 cu Norvegia. Are doua prezente la un turneu final (1964 si 1972). La editia din 1964 a ocupat locul al treilea dupa ce a invins Danemarca in finala mica a turneului cu scorul 3-1. In 1972 a disputat din nou finala mica, pierzand in fata Belgiei cu 2-1. Bilantul Ungariei la turneele finale ale CE: patru meciuri jucate, o victorie, 5-6 golaveraj.

Islanda - Ungaria (18 iunie 2016, ora 19,00, Stade Velodrome - Marsilia)
Ungaria - Portugalia (22 iunie 2016, ora 19,00, Stade des Lumieres - Lyon)

Selectionerul reprezentativei este, din 20 iulie 2015, germanul Bernd Storck. S-a nascut la 25 ianuarie 1963, in localitatea germana Herne. A debutat ca selectioner al Ungariei intr-un meci cu Romania din 4 septembrie 2015, scor 0-0. Storck a evoluat ca fundas, mai intai la VfL Bochum, iar apoi la Borussia Dortmund, cu care a cucerit Cupa Germaniei in 1989, iar apoi s-a retras din activitate. A fost si international al vest-german de tineret. Cariera de antrenor si-a inceput-o la Hertha Berlin, ca secund, iar apoi a avut aceeasi pozitie la VfL Wolfsburg, Partizan Belgrad si Borussia Dortmund. Ca principal a activat la FC Almati (Kazahstan), apoi a pregatit nationala Under-21 a tarii (2008), timp de doi ani a antrenat-o pe cea de seniori (2008-2010), s-a ocupat de destinele echipei de tineret a clubului grec Olympiakos Pireu, la inceputul anului 2015 a preluat echipa Under-20 a Ungariei, dupa care a preluat echipa de seniori a Ungariei.