Dezastru pentru România în meciul cu Norvegia din Liga Națiunilor. Elevii lui Rădoi, învinși cu 4-0

Norvegia - România, scor 4-0, în Liga Națiunilor
Pro TV

Echipa naţională a României a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-0 (2-0), de Norvegia, într-un meci din Liga Naţiunilor transmis în direct pe PRO TV şi LIVE TEXT pe stirileprotv.ro.

În urma acestui rezultat, echipa României ocupă locul doi în grupa B a competiției, cu  patru puncte, Norvegia trecând pe primul loc, cu șase puncte.

În aceeaşi grupă are loc, duminică, şi confruntarea Irlanda de Nord – Austria, de la ora 21.45.

Austria, cu trei puncte, ocupă acum locul trei în grupă, în timp ce ultima poziţie revine Irlandei de Nord, care are un punct.

Desfășurarea LIVE TEXT a meciului Norvegia - România:

Minutul 90: FINAL DE MECI. Românie pierde rușinos în Norvegia, cu 0-4 o întâlnire din Liga Națiunilor.

Minutul 74: Haaland devine eroul meciului, înscriind a treia oară în poarta României. Jucătorul norvegian a depășit fără probleme trei jucători din echipa României și l-a învins din nou pe Tătărușanu.

Minutul 72: Tătărușanu salvează din nou poarta României, în fața lui Haaland.

Minutul 64: Norvegia înscrie pentru a treia oară, prin același Haaland, care a primit o pasă în fața porții lui Tătărușanu de la Odegaard.

Minutul 61: Iancu a șutat din interiorul careului după ce a primit o pasă de la Răzvan Marin, dar șutul său a fost blocat de un adversar.

Minutul 45: PAUZĂ. România este condusă cu 2-0 la pauză.

Minutul 39: Norvegia înscrie din nou în meciul cu România. Al doilea gol al norvegienilor a fost înscris de Sorloth, în minutul 39.

Minutul 25: Norvegienii scapă din nou pe contraatac, dar portarul Tătărușanu a reușit să apere șutul lui Haaland.

Minutul 13: Norvegia deschide scorul, 1-0, prin Haaland.

Minutul 1: Start de partidă.

Norvegia - România, în Liga Națiunilor. Echipele de start

Echipele de start la meciul Norvegia – România, programat la ora 19.00, pe stadionul Ullevaal din Oslo, în prima grupă a Ligii B din cadrul Ligii Naţiunilor:

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Strandberg, Ajer, Meling – Normann, Berge – Odegaard, Elyounoussi, Haaland – Sorloth. Selecţioner: Lars Lagerback

România: Tătăruşanu - Manea, Burcă, Toşca, Bancu – Cicâldău, Creţu, Marin – Hagi, Puşcaş, Iancu. Selecţioner: Mirel Rădoi

Pentru meciul Norvegia-România din Liga Naţiunilor, selecţionerul Mirel Rădoi are la dispoziţie următorii jucători:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niţă (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundaşi: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Cristian Manea (CFR Cuj), Dragoş Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toşca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Mihai Bălaşa (Universitatea Craiova, 6/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocaşi: Alexandru Creţu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanţa, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriţă (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoţia, 11/0)

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Puşcaş (Reading/Anglia, 16/7).

Meciul va fi arbitrat de slovacul Ivan Kruzliak. Kruzliak va fi ajutat de asistenţii Tomas Somolani şi Branislav Hancko. Arbitru de rezervă va fi Filip Glova.

Jucătorii Naţionalei şi staff-ul tehnic, negativi la testele de COVID-19 făcute înaintea meciului Norvegia-România

FRF a anunţat că toate rezultatele testelor pentru noul coronavirus la care au fost supuşi, la Oslo, jucătorii echipei naţionale şi membrii staff-ului tehnic au fost negative.

"Este vorba de testarea oficială UEFA pentru partida cu Norvegia de azi, ora 19.00", a precizat FRF.

România a ratat calificarea la EURO 2020

Echipa naţională de fotbal a României a ratat calificarea la EURO 2020, după ce a fost învinsă de selecţionata Islandei cu scorul de 2-1 (2-0), joi seara în semifinalele barajului pentru EURO 2020, pe Stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik.

România a ratat astfel un nou turneu final, unul dintre cele mai importante, având în vedere că la Bucureşti, pe Arena Naţională, vor avea loc trei meciuri din grupele Campionatului European şi unul din optimi.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Reprezentativa României a învins, luni seară, la Klagenfurt, cu scorul de 3-2 (1-1), selecţionata Austriei, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Naţiunilor.

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu echipa Irlandei de Nord, 1-1 (1-0), vineri seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa 1 din Liga B a Ligii Naţiunilor, la debutul lui Mirel Rădoi ca selecţioner.

Mirel Rădoi și Adrian Mutu debutează vineri ca antrenori ai echipelor naționale, în direct, la PRO TV!

Momentul așteptat de toți suporterii naționalei a sosit: vineri seară, de la ora 21:45, Mirel Rădoi va debuta pe banca echipei României în primul meci din grupa 1 a Ligii B din Liga Națiunilor.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.