GERMANIA - SLOVACIA 3-0. Nemtii s-au calificat in sferturi dupa ce s-au distrat cu slovacii

GERMANIA - SLOVACIA - agerpres

Germania, campioana mondiala en-titre, s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce a invins, duminica, la Lille, cu scorul de 3-0 pe Slovacia in optimile UEFA EURO 2016.

Golurile au fost marcate de Boateng '8, Gomez '43 si Draxler '63. In minutul 13, Ozil a ratat o lovitura de la 11 metri, acordata dupa un fault al Skrtel asupra lui Gomez. In sferturile de finala, Germania va juca in compania invingatoarei din meciul Italia - Spania, programat, luni, de la ora 19.00 si transmis LIVE de PROTV.

Minutul 90+2: Final de meci! Nemtii se califica in sferturi la UEFA EURO 2016

Minutul 63: GOOOL Germania! Julian Draxler inscrie si mareste avantajul pentru nemti

Mesaj către Zelenski: „OK, am reuşit. Acum du-te şi câştigă lupta”

Minutul 49: Kucka a sutat puternic pe directia lui Neuer, care a prins cu siguranta

Minutul 46: A inceput repriza a doua!

Minutul 45+1: Finalul primei reprize!

Minutul 43: GOOOL Germania! Mario Gomez face 2-0 din pasa lui Julian Draxler

Minutul 41: Kucka trimite cu capul spre vinclu, dar Neuer se intinde si scoate

Minutul 32: Sutul lui Thomas Muller nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stade Pierre Mauroy.

Minutul 24: Ocazie mare pentru Germania! Sutul din voleu trimis de Ozil de la 8 metri trece putin pe langa poarta

Minutul 13:
Penalty pentru Germania dupa un fault al lui Skrtel asupra lui Gomez. Ozil trage, Kozacik respinge!

Minutul 8:
GOOOL Germania! Jerome Boateng inscrie la faza unui corner.

Minutul 2: Coreografie superba a suporterilor nemti

Minutul 1: A inceput meciul!

Echipele de start:

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler – Gomez
Selectioner: J. Low

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber - Hrosovsky, Skriniar, Hamsik - Kucka, Duris, Weiss
Selectioner: J. Kozak

Daca se va impune in optimi cu Slovacia, Germania se va confrunta in sferturi cu invingatoarea partidei Italia vs Spania. Nemtii au castigat Grupa C, cu 7 puncte, si fara gol primit. Germania a debutat cu victorie la Euro 2016 impotriva Ucrainei (2-0), apoi a remizat cu Polonia (0-0) si s-a impus in ultima partida cu Irlanda de Nord (1-0).

Polonia (loc 2, 7 puncte) si Irlanda de Nord (loc 3, 3 puncte) au disputat deja confruntarile din optimi. Polonia a reusit calificarea in sferturi, in timp ce nord-irlandezii au fost eliminati de Tara Galilor, scor 0-1.

De cealalta parte, Slovacia s-a calificat in optimi de pe locul trei in Grupa B, cu 4 puncte. In primul meci de la Euro 2016, slovacii au pierdut cu Tara Galilor, scor 2-1, insa in urmatoarele partide, au obtinut o victorie cu Rusia (2-1) si o remiza cu Anglia (0-0).

De-a lungul timpului, cele doua echipe s-au mai intalnit de 28 de ori. Germania conduce bilantul cu 17 victorii, Slovacia a reusit sa castige de 6 ori si 5 meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 62-40 pentru nemti. Arbitrul partidei va fi polonezul Szymon Marciniak.

Ultimul duel direct, amicalul de pe 29 mai, de la Augsburg, s-a incheiat cu succesul surprinzator al slovacilor, 3-1.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

România, dată în judecată la Viena. Olandezii de la Damen cer rezilierea contractului pentru șantierul naval din Mangalia

Damen a dat România în judecată la Curtea Internaţională de Arbitraj de la Viena, cerând rezilierea acordului de asociere încheiat în 2018, prin care statul român a devenit acţionar majoritar (51%) al companiei Damen Shipyards Mangalia SA.

Senatul SUA a aprobat mult așteptatul ajutor pentru Ucraina. Va primi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică

Statele Unite au adoptat marţi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică pentru Ucraina, rezultatul lunilor de negocieri extrem de tensionate şi laborioase din Congres.

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Încă din zorii zilei de miercuri, un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini, după ce cu o noapte înainte a plouat.