Dinamo a promovat în Superligă. Ionuț Chirilă: „Atât turul, cât și returul acestui baraj sunt rupte din Dosarele X"

×
Codul embed a fost copiat

Dinamo a jucat returul barajului pentru menținere/promovare în Superliga. După victoria categorică din tur, scor 6-1, Dinamo a avut multe momente în care a tremurat la Mioveni.

FC Argeș a condus cu 2-0 din minutul 15, Ghezali a redus din handicap înainte de pauză, însă Arnold Garita a reușit o dublă în startul actului secund (47 și 51) și a dus scorul la 4-1, arată sport.ro.

Reacția lui Ionuț Chirilă

Andreias Calcan a lăsat-o pe FC Argeș în minutul 55, după ce a văzut al doilea cartonaș galben, iar Dinamo a marcat al doilea gol la scurt timp distanță, prin Pop. S-a terminat 4-2 pentru FC Argeș și 8-5 la general pentru Dinamo.

Antrenorul Ionuț Chirilă spune că a văzut lucruri inexplicabile în ambele meciuri de baraj dintre Dinamo și FC Argeș și este de părere că formați antrenată de Ovidiu Burcă a făcut un joc foarte slab la Mioveni.

„Atât turul, cât și returul acestui baraj sunt rupte din dosarele X. Sunt lucruri inexplicabile care s-au întâmplat și în prima partidă, și în a doua partidă. Trebuie să felicităm Dinamo pentru promovare. Se vede că este compusă din niște oameni inteligenți, care au ținut greul acolo. Nu putem decât să le urăm succes în Liga 1.

Dinamo a făcut o partidă foarte proastă azi, slabă. A făcut o partidă foarte slabă pentru că echipa pe care cu câteva zile înainte o zdrobeau cu 6-1 în primele 15 minute ale celor două reprize îi conducea cu 4-0. 2-0 într-o repriză și 2-0 într-o repriză, excludem golul marcat de Dinamo.

Nu poți să ai forță de joc dacă ai discrepanța asta. Dacă Calcan nu făcea prostia aia, ca să folosesc un termen delicat, barajul ăsta se juca până în minutul 90, poate până în ultima secundă", a spus Ionuț

După victoria spectaculoasă din prima manșă, scor 6-1, cu FC Argeș, formația din Ștefan cel Mare a făcut deplasarea la Mioveni pentru a doua confruntare.

Pregătiți să sărbătorească promovarea în Superliga, peste 300 de suporteri ai "câinilor roșii" s-au strâns în Sala Dinamo pentru a urmări partida și pentru a petrece la final.

Fanii strânși în sală au creat o atmosferă incendiară și au cântat pe parcursul meciului, încurajându-și favoriții.

Ce primă vor lua dinamoviștii pentru promovarea în Superliga

Dinamo a pregătit o primă specială. În acest sens, dacă vor promova, „câinii” vor primi 150.000 de euro, potrivit informațiilor furnizate de știrile PRO TV și sport.ro, sumă care se va împărți între jucătorii care vor readuce echipa în Liga 1.

S-a aflat cauza morții: ce a condus la decesul iubitului Arynei Sabalenka

Un suporter care venise la Arena Națională, pentru meciul Dinamo - FC Argeș, a ajuns luni la urgențe. I s-a făcut rău chiar la intrarea pe stadion. Potrivit unor surse medicale, bărbatul a făcut atac de cord.

A fost o seară cu incidente în București, înaintea derby-ului din Liga a II-a, Dinamo - CSA Steaua. Mai mulți suporteri ai echipei armatei au încercat să intre pe Arena Națională cu petarde și torțe, însă au fost prinși de jandarmi.

Dinamo a bătut Steaua cu 3-0 în derby-ul Ligii a II-a. Meciul de pe Arena Națională, întrerupt din cauza torțelor

Dinamo a câştigat derby-ul cu Steaua, scor 3-0, în penultima etapă a play-off-ului din Liga II. Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp, după ce fanii au aruncat torţe în teren.

Cine l-ar fi lovit pe polițist în cap cu o piatră, înaintea meciului de fotbal dintre Oțelul și Dinamo București

Au fost violențe de stradă cu urmări nefericite, la Galați, înaintea meciului de fotbal dintre Oțelul și Dinamo București, din liga a doua. Huliganii s-au încăierat ca de fiecare dată, au dat cu petarde și, mai rău, cu pietre.

Bătaie între ultrașii lui Dinamo și cei ai Oțelului, în Galați. Un polițist a fost lovit în cap cu o piatră și dus la spital

Incident violent, joi seară, la Galați, înaintea meciului dintre Oțelul și Dinamo București. Un polițist a fost rănit după ce a intervenit între fanii celor două echipe care s-au luat la bătaie.

Fugarul Cătălin Cherecheș este în drum spre România. Fostul primar din Baia Mare, condamnat la 5 ani de închisoare

Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci ani de detenţie pentru luare de mită.