Cupa Mondială 2018. Franţa a învins Uruguay cu 2-0 şi este prima semifinalistă

Ultimul update: Vineri 06 Iulie 2018 19:51
Data publicarii: Vineri 06 Iulie 2018 19:39
FRanța - Uruguay

Reprezentativa Franţei a învins, vineri, cu scorul de 2-0, selecţionata Uruguayului, într-un meci din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, disputant la Nijni Novgorod.

Golurile au fost marcate de Raphael Varane ’40 şi Antoine Griezmann ’61.

Varane a înscris cu capul, după o lovitură liberă executată de Griezmann.

Griezmann a stabilit scorul final cu un şut din afara careului, fază la care Muslera a avut contact cu mingea, dar a greşit şi balonul a ajuns în plasă.

Uruguay: Muslera - Cáceres, Giménez, Godin, Laxalt – Torreira – Nández (Urretaviscaya ’73), Bentancur (Rodriguez ’59), Vecino - Luis Suárez, Stuani (Gomez ’59). Selecţioner: Oscar Tabarez.

Franţa: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Lucas - Kanté, Pogba, Tolisso (Nzonzi ’80) – Mbappé (Dembele ‘88), Griezmann (Fekir '90+3) - Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Partida a fost arbitrată de argentinianul Nestor Pitana.

În semifinale, Franţa va întâlni selecţionata care se va impune în meciul Brazilia – Belgia, programat la ora 21.00, la Kazan.

Ultimele două partide din sferturile de finală se vor disputa sâmbătă: Suedia – Anglia (ora 17.00, Samara), Rusia – Croaţia (ora 21.00, Soci).

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

FRanța - Uruguay Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: News.ro

Cupa mondială 2018. Anglia, calificată în sferturi, după o victorie în faţa Columbiei la loviturile de departajare
Cupa Mondială 2018. Suedia a învins Elveţia cu 1 - 0 şi s-a calificat în sferturile de finală

Ninja Warrior România - Mihai Enescu
Emoții mari pentru cântărețul de muzică populară Mihai Enescu pe traseul Ninja Warrior Romania

02:54
Ninja Warrior România - Szilard Deak
Szilard Deak a dat dovadă de forță, agilitate și echilibrul pe traseul Ninja Warrior România

03:02
Ninja Warrior România - Ilka Kiș
Ilka Kiș are o inimă de războinic Ninja Warrior România

05:25
Ninja Warrior România - Victor Drăgoi
Vitor Drăgoi a trecut cu succes de obstacole și a dat emotii tuturor la proba zidului!

Simona Halep
Cum a apărut Simona Halep la petrecerea de deschidere a turneului din China. FOTO
Simona Halep, interviu pentru Reuters: ”Visul meu a fost să devin nr.1 mondial și am reușit”
Fotbalist englez, în stare gravă la spital, după un accident în timpul unei partide, la Buzău. VIDEO cu momentul
Cum a apărut Camila Giorgi în timpul unui meci în Tokyo. Fanii, șocați. FOTO
Golul fenomen reușit de Ibrahimovic. ”Golul 500 din cariera lui Zlatan e absurd”. VIDEO
Cupa Davis. România, învinsă de Polonia cu scorul de 3 - 2
canotaj
Mondialele de canotaj. Aur pentru România, la proba dublu vâsle feminin categorie uşoară
Naomi Osaka, după o emisiune televizată: ”E timpul ca eu să părăsesc această planetă”
Naomi Osaka a dezvăluit ce i-a șoptit Serena Williams la ureche după finală
O româncă din Italia a câştigat un titlu european la patinaj artistic pe role. VIDEO
O caricatură „rasistă” cu Serena Williams a stârnit critici dure în mediul online. FOTO
Serbia - România 2-2 în UEFA Nations League. Condusă de două ori, România a obţinut o remiză