Adidas interzice fanilor să adauge „44” la tricoul echipei germane de fotbal. Motivul evident

62438196
StirilePROTV

Adidas le-a interzis fanilor de fotbal să personalizeze tricoul naționalei germane cu numărul 44 din cauza asemănării sale cu simbolul folosit de unitățile naziste SS în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

Schutzstaffel (SS), o organizație paramilitară a celui de-al Treilea Reich al lui Adolf Hitler, a fost însărcinată cu realizarea genocidului industrializat al poporului evreu din întreaga Europă.

Preocupările cu privire la tricouri au fost inițial ridicate de istoricul Michael König, care a spus că designul este „foarte discutabil”.

Echipamentul german a stârnit și controverse din cauza culorii sale roz. Susținătorii susțin că reflectă diversitatea Germaniei, în timp ce criticii susțin că este netradițional și este o luare de bani organizată de Asociația Germană de Fotbal (DFB).

Un purtător de cuvânt al Adidas, Oliver Brüggen, a negat că asemănarea echipamentului cu simbolurile naziste a fost intenționată.

„Noi, ca companie, ne angajăm să ne opunem xenofobiei, antisemitismului, violenței și urii sub toate formele”, a spus el. „Vom bloca personalizarea tricourilor.”

Proiectat în 1929, simbolul SS a devenit sinonim cu unele dintre cele mai grave crime comise de naziști.

Membrii SS au fost responsabili de paza lagărelor de concentrare, de interogarea suspecților trădători și de conducerea lagărelor de exterminare precum Auschwitz, unde au fost ucișj peste un milion de oameni.

Este a doua oară în ultimele săptămâni când un echipament internațional de fotbal a stârnit controverse. Fanii Angliei au criticat modificările aduse crucii lui St George de pe spatele gulerului tricoului echipei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
„Special Chivu". Gazzetta dello Sport îl compară pe antrenorul lui Inter Milano cu Jose Mourinho

Ediția de vineri a ziarului La Gazzetta dello Sport a făcut o comparație între Cristian Chivu și Jose Mourinho, după ultima conferință de presă a antrenorului lui Inter Milano.

În ce condiții vor putea participa sportivii transgen la Jocurile Olimpice. Anunțul CIO

Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) asigură că nu există nicio excludere a sportivilor transgen din competiţii şi că, dacă se califică pe baza meritelor lor sportive, vor putea concura la Jocurile Olimpice ca toţi ceilalţi.

Messi a fost dat în judecată pentru că nu a jucat 30 de minute într-un meci la Miami

Lionel Messi este vizat de un proces intentat de un organizator de evenimente din Miami, care susţine că starul a încălcat un contract prin faptul că nu a jucat într-un meci amical anul trecut, potrivit documentelor judiciare depuse la 31 martie.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.