Vesti bune pentru fermieri! Vor putea deconta de la stat 40% din investitii

60203287

Incepand cu 2010, fermierii vor putea deconta de la stat 40% din valoarea investitiilor in sectorul agricol. Ponderea poate urca pana la 50%, in cazul zonelor defavorizate, scrie Mediafax.

Sprijinul reprezinta una din formele de ajutoare de stat permise de legislatia Uniunii Europene, care va trebui transpusa pana la finele anului si in legislatia din Romania, se arata intr-un comunicat al Ministerului Agriculturii.

Totodata, agricultorii vor putea beneficia de trei tipuri de ajutoare de stat pentru protectia culturilor, valoarea sprijinului variind intre 450 euro pe hectar si 900 de euro pe hectar.

Fermierii vor primi subventii si pentru modernizarea grajdurilor sau cumpararea de utilaje agricole moderne.

Miercuri sute de fermieri au protestat in fata Guvernului. Acestia sunt nemultumiti pentru ca, in timp ce Romania importa lapte din Ungaria, Polonia sau Cehia, laptele produs in fermele din tara se stica.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
România are doar 121 de cămine pentru vârstnici. Listele de așteptare se întind pe ani de zile și spitalele sunt blocate

Statul român are doar 121 de cămine publice pentru vârstnici, cu aproximativ 7.000 de locuri – un număr infim în raport cu nevoile unei populații care îmbătrânește.

Pericolul oilor ”fantomă” din Cluj. Figurau oficial ca ucise într-un focar din Tulcea

Zeci de oi care figurau oficial ca sacrificate într-un focar din Tulcea au fost descoperite la o fermă din Cluj, un act de sabotaj la siguranța alimentară a țării, anunță ANSVSA. Instituția promite cele mai dure sancțiuni. 

Două timbre din România au intrat în Cartea Recordurilor. Cum arată excepționalele emisiuni filatelice | FOTO

Două timbre din România, emise de Romfilatelia, au fost desemnate oficial de Cartea Recordurilor drept cel mai lung, respectiv cel mai mic timbru din lume. 

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.