Sistemul medical din Romania, mai prost decat cel albanez

60202361

Romania ocupa locul 32 din 33 de tari europene in clasamentul sistemelor sanitare, potrivit unui studiu realizat de Euro Health Consumer Index 2009. Ultimul loc e ocupat de Bulgaria.

La polul opus se afla Olanda, care a fost desemnata, pentru al doilea an consecutiv, drept tara cu cel mai performant sistem medical din cele 27 de tari ale Uniunii Europene.

Tara noastra a fost depasita in acest clasament chiar si de Albania si Muntenegru, tari aflate in afara Uniunii Europene, screi Gandul.

Afla mai multe despre acest subiect pe www.gandul.info!

Iar asta nu este vestea cea mai proasta. Nici la capitolul infrastructura nu stam foarte bine si ocupam locul 110 in lume. Dupa Zimbabwe!

 

 

Articol recomandat de sport.ro
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
Citește și...
Guvernul anunță posibile noi intervenții asupra prețurilor la carburanți. Ce se va întâmpla în următoarele săptămâni

Premierul interimar Ilie Bolojan şi ministrul interimar de Finanţe, Alexandru Nazare, au analizat la Palatul Victoria evoluţiile de pe piaţa produselor energetice şi impactul asupra preţului carburanţilor, cu operatorii majori de pe piaţa carburanţilor.

Majoritatea românilor cumpără haine second hand. Tinerii caută piese unicat: ”Găsești chestii mai bune decât la mall”

Șase din zece români au cumpărat haine second hand în ultimul an, arată un nou studiu. Cel mai des, în magazinele cu haine la mâna a doua ajung tinerii. Sunt atrași de prețurile mai mici și caută piese de vestimentație unicat. 

Europenii se tem de incertitudine, românii speră în viitor. Eurobarometrul arată diferențele dintre România și UE

Într-o Europă marcată de război și incertitudine, românii rămân optimiști cu privire la viitorul lumii.

Recomandări
Furtuna care a măturat Bucureștiul a fost cea mai puternică din ultimii 30 de ani. Specialiștii au numit-o „supercelulă”

După două zile de foc, o furtună violentă, numită de specialiști „supercelulă”, a lovit cu putere Capitala și județul Ilfov.

Grindeanu vrea guvernare PSD-PNL, dar cu o condiție: ”Acum semnez, pe loc!”. Liberalii nu au încredere, AUR are alte probleme

Negocierile pentru noua formulă de guvernare continuă... de la distanță. PSD este gata să semneze un acord politic și acceptă o rocadă la guvernare, însă doar dacă social-democrații vor fi primii. 

Reacția apărării familiei Pașca: „Nu erau neglijați, s-a făcut tot ce s-a putut”. Ce spune avocatul despre milioanele de lei

Considerat în ultimii 20 de ani un bun samaritean, pentru că a adăpostit oameni cu probleme speciale, Viorel Pașca a fost reținut de DIICOT. Este acuzat de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat.