Mănăstirea Dumbrava din Alba înseamnă acasă pentru 130 de copii orfani. Povestea preotului Vasile

×
Publicitate

Pentru 130 de copii orfani sau abandonați de părinți, Mănăstirea Dumbrava din Alba înseamnă acasă. Preotul Vasile are grijă de ei și îi pregătește pentru viață.

Credincioșii îi ajută cu haine și alimente, iar părintele spune că totul în jur este bucurie acolo unde se aud glasuri de copii.  

130 de copii au găsit alinare şi adăpost la Mănăstirea Dumbravă. Locuiesc în centrul ridicat pentru ei şi au acum o viaţă mai bună.

Doamna Amalia este asistent social şi un ajutor de nădejde pentru părintele Vasile. Copiii o considera mama lor. Mulţi dintre copii sunt fraţi.

Părintele a ridicat pentru copii şi o brutărie şi mai are grijă şi de 60 de bătrâni, lăsaţi de rude pe drumuri.

Părintele Vasile: "Cu copii, bătrâni şi întreaga obşte a mănăstirii suntem 260. Vă spun foarte sincer, nimic nu este întâmplător, Dumnezeu îţi poartă de grijă în viaţa aceasta, numai să te laşi în voia Lui şi aşa a făcut Dumnezeu ca aceşti copii să ajungă aici şi atunci am zis că dacă eu am avut o viaţă grea măcar ei să fie nişte copii fericiti. Cea mai mare bucurie a mea este atunci când mă duc seara şi îi văd cum dorm liniştiţi."

Şi copiii, şi bătrânii şi-au găsit liniştea la mănăstirea Dumbravă. Şi trăiesc toţi într-o mare familie.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Friptura și ouăle rămase de Paște, transformate în salate și plăcinte

Gospodinele pricepute nu aruncă nimic din mâncarea rămasă de la Paște.

Românii s-au pregătit cu mici, cârnați și carne proaspătă pentru grătarul de 1 Mai

Indiferent de vreme, oamenii și-au făcut aprovizionarea pentru miercuri.

De 1 Mai, tinerii cheltuie mii de lei în cluburile din Mamaia: "Nu contează bugetul”

În Mamaia, maratonul de petreceri a ajuns pe la jumătate și a fost însuflețit de cei veniți la malul mării pentru 1 mai. Pe plajă sau în club, mii de turiști au dansat până-n zori, fără să simtă vreo urmă de oboseală.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.