CAMERA ASCUNSA. Casele de schimb valutar inca pacalesc clientii!

×
Codul embed a fost copiat

"Daca exista o portita, de ce sa nu profitam de ea?", si-au zis probabil cei care lucreaza la casele de schimb valutar. Desi sunt obligati prin lege sa afiseze cursul cu cifre mari, unii tot au reusit sa-i pacaleasca pe clientii grabiti si neatenti.


In Brasov, de pilda, cativa oameni au crezut ca schimba euro la un curs bun, dar au cand au numarat banii, le-au dat lacrimile de ciuda: au primit cu 20% mai putin decat au sperat.

Problema este ca prima cifra a ratei de schimb este prea departe de zecimale, iar clientii grabiti nu o iau in seama. Adica, in loc de 3 lei si 41 de bani pentru un euro, oamenii vad cursul de 4 lei si 10 bani. Mai mult, vanzatorii evita sa precizeze suma, cand sunt intrebati.

Noul ordin emis de Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului reglementeaza marimea si culoarea cifrelor, dar nu precizeaza si distanta dintre cifre. Totusi, firma in cauza a fost amendata cu 10.000 de lei, pentru practici incorecte, iar dupa acest caz, legea va fi schimbata.

Casa de schimb valutar nu a vrut sa comenteze situatia. De altfel, astazi inspectorii de la protectia Consumatorului au facut un control in toata tara, ca sa afle daca sint respectate noile reglementari.

Citește și
dacia veche
Românii care au depus bani la CEC pentru o Dacie înainte de 1990 primesc acum, după 30 de ani, despăgubiri. Ce sumă încasează

Aproape toate casele de schimb valutar controlate luni au avut probleme. Asa ca inspectorii au dat amenzi peste tot. Cea mai mare ajunge la 10.000 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
Relație bazată pe "practici sadomasochiste". Starul francez Dimitri Payet, acuzat de Larissa Ferrari. Dezvăluirile sunt șocante
Relație bazată pe "practici sadomasochiste". Starul francez Dimitri Payet, acuzat de Larissa Ferrari. Dezvăluirile sunt șocante
Citește și...
Fara tepe! Reguli noi pentru schimburile valutare din Romania!
Fara tepe! Reguli noi pentru schimburile valutare din Romania!

Cu speranta ca oamenii nu vor mai fi pacaliti, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului va obliga toate casele de schimb sa aiba panouri de aceeasi culoare, cu cifre de aceeasi marime.

Recomandări
Conclavul celor 135 de cardinali se pregătește pentru alegerea noului papă. ”Sunt inspirați de Sfântul Duh”
Conclavul celor 135 de cardinali se pregătește pentru alegerea noului papă. ”Sunt inspirați de Sfântul Duh”

Credincioşi au început să se reculeagă duminică dimineaţa la mormântul Papei Francisc, înhumat sâmbătă în Bazilica Santa Maria Maggiore, la Roma, în urma unor funeralii grandioase, deschizând calea negocierii succesiunii iezuitului argentinian.

Analiză: Putin a manevrat mai mulți președinți americani. Trump este doar cel mai recent care află cum e să negociezi
Analiză: Putin a manevrat mai mulți președinți americani. Trump este doar cel mai recent care află cum e să negociezi

Președintele american Donald Trump descoperă că a ajunge la un acord cu președintele rus Vladimir Putin nu este atât de ușor pe cât ar fi crezut.

La ce trebuie să fim atenți când facem cumpărături pentru 1 Mai. Recomandările ANPC
La ce trebuie să fim atenți când facem cumpărături pentru 1 Mai. Recomandările ANPC

Directorul general în cadrul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) Paul Anghel a făcut o serie de recomandări pentru consumatori, în contextul zilei de 1 Mai, sărbătorită în mod tradiţional cu mici şi bere.