Victor Ponta: Ni s-a spus foarte clar. In urmatoarea sedinta JAI se voteaza contra aderarii Romaniei la Schengen

Victor Ponta declaratii la Guvern

Premierul Victor Ponta a declarat sambata seara ca in sedinta Consiliului JAI de saptamana viitoare Romania nu va fi acceptata in Spatiul Schengen pentru ca statele care au mai votat impotriva aderarii tarii noastre o vor face si acum.

"Sedinta JAI e saptamana viitoare si ni s-a spus foarte clar nu exista consens. Va spun mai direct: se voteaza contra tot de catre acele tari care votau de obicei contra si atunci nu avea rost sa supunem la vot in contextul actual. Anul viitor presedintia va fi a Olandei, despre care stiti bine ce prietena a fost cu Romania pe tema Schengen. O sa vedem. Deocamdata e clar ca dosarul Schengen, in ceea ce ma priveste pe mine si Guvernul, eu cred ca nu are rost sa ne mai rugam prea mult de cineva care nu vrea sa ne auda", a afirmat Ponta, la Amman, potrivit Agerpres.

Premierul a vorbit despre integrarea in Schengen in contextul in care a anuntat ca va reanaliza modul in care se acorda vizele pentru cetatenii iordanieni care doresc sa vina in Romania, apreciind ca regimul de vize aplicat de tara noastra este foarte rigid.

"Noi avem o problema, in sensul in care avem un regim foarte rigid de vize. Noi am avut totdeauna un regim foarte dur in speranta ca o sa intram in Schengen. Acum, cu speranta asta o sa mai traim cat o mai trai speranta sau cat o mai exista Schengen. Motiv pentru care o sa analizeze sistemul si vreau ca Romania sa fie o tara primitoare pentru oamenii de afaceri cinstiti, pentru turistii care vor sa vina in Romania, sigur, pastrand toate regulile de securitate. (...) Noi de multe ori avem conditii mult mai dificile de vize decat Germania sau Franta, doar asa... ca o sa intram in Schengen daca suntem mai duri. Uite ca am fost mai duri si tot nu am intrat in Schengen si sincer sa fiu nu cred ca trebuie sa ne facem iluzii prea mari in perioada urmatoare", a spus Ponta.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Iordanienii vor sa cumpere berbecuti si bovine, dar si medicamente din Romania. Ce a discutat Ponta, la Amman
Iordanienii vor sa cumpere berbecuti si bovine, dar si medicamente din Romania. Ce a discutat Ponta, la Amman

Premierul Victor Ponta si-a inceput sambata vizita oficiala de doua zile in Iordania.  Seful guvernului roman a ajuns la Amman in jurul pranzului, fiind intampinat de ministrul Sanatatii din Regatul Hasemit, Ali Hyasat.

Cum a fost intampinat Victor Ponta la Ziua Pensionarilor de la Targu Jiu. Peste 1.500 de oameni au participat la festivitate
Cum a fost intampinat Victor Ponta la Ziua Pensionarilor de la Targu Jiu. Peste 1.500 de oameni au participat la festivitate

Distractie mare joi seara, la Targu Jiu, unde a fost sarbatorita Ziua Pensionarilor. Peste 1.500 de oameni trecuti de a doua tinerete nu s-au desprins din hore pana in miez de noapte.

Dragnea, despre zvonul ca ar avea o intelegere cu Iohannis, sa-l schimbe pe Ponta:
Dragnea, despre zvonul ca ar avea o intelegere cu Iohannis, sa-l schimbe pe Ponta: "Cea mai credibila sursa din PSD sunt eu"

Presedintele interimar al PSD Liviu Dragnea a infirmat zvonurile aparute joi in mass media, conform carora ar avea o intelegere cu presedintele Klaus Iohannis, pentru schimbarea lui Victor Ponta din functia de premier.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”
BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”

Biroul Electoral de Circumscripţie Bucureşti a cerut eliminarea videoclipului filmat la Cotroceni în care apar candidatul USR la Primărie Cătălin Drulă, preşedintele Nicuşor Dan şi Vlad Voiculescu. 

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.