Vasile Blaga, despre Victor Ponta, care sustine construirea moscheei in Bucuresti: "Credem ca este un troc"

61671974

Copresedintele Partidului National Liberal, Vasile Blaga, a declarat ca problema construirii unei mari moschei la Bucuresti ar fi una "tipic Victor Ponta", el aratand ca aceasta chestiune ar fi mult mai complicata decat pare la prima vedere.

"Din nou o problema tipic Victor Ponta. (...) Problema acestei moschei este mult mai complicata decat pare la prima vedere intrucat se pune problema nu ca se construieste o moschee mare in Bucuresti, ci ca va fi un centru de studii pentru peste 6.000 de studenti. Or, vedeti ce se intampla peste tot in Europa in aceasta situatie. Credem ca este un troc - sper ca nu a tinut de operatia la picior a lui Ponta, pe unde si-a practicat-o - nici nu cred faptul ca (daca) nu se va construi, cum am auzit in diferite medii, va duce la o inrautatire a relatiilor noastre cu Turcia", a sustinut Blaga.

El a spus ca statul roman, dimpotriva, nu a pus nicio conditie statului turc in privinta unor eventuale constructii in Turcia, "cum nici dansii, nici cand am platit tribut sute de ani, nu ne-au pus astfel de conditii".

"Eu cred ca acolo unde - si sunt 70.000 de credinciosi musulmani, care chiar de ieri au cea mai mare sarbatoare si le doresc "La multi ani!", tot ce e mai bun pe lumea asta - ei au acolo unde locuiesc moschei si toate conditiile pentru a-si practica religia", a comentat Vasile Blaga, conform Agerpres.

 

"Noi avem nevoie de multe moschei". Ce s-a intamplat astazi in Bucuresti ---> http://goo.gl/MMYeQv

Posted by ProTV News on Friday, July 17, 2015
Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Traian Băsescu: „Tandemul Donald Trump - Vladimir Putin a fost bătut măr de poporul maghiar”

Traian Băsescu comentează rezultatul alegerilor de duminică din Ungaria afirmând că „tandemul Donald Trump - Vladimir Putin”, implicat masiv în campania pentru susţinerea lui Viktor Orban, „a fost bătut măr de poporul maghiar”. 

Ilie Bolojan anunță un nou capitol în relația cu Ungaria după victoria lui Péter Magyar. Mesajul premierului

Premierul României, Ilie Bolojan, l-a felicitat pe Péter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria, subliniind importanța consolidării parteneriatului strategic dintre cele două țări.

Reacția șefului UDMR, care a făcut campanie pentru Viktor Orban, după înfrângerea zdrobitoare suferită de premierul Ungariei

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a felicitat Partidul Tisza şi pe Peter Magyar pentru victoria în alegerile de duminică, câştigate detaşat în detrimentul lui Viktor Orbán, care şi-a recunoscut înfrângerea.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.