Romania, prin ochii WikiLeaks. Geoana, la ceas de taina cu Basescu

×
Codul embed a fost copiat

Zeci de depese ale Ambasadei americane la Bucuresti, trimise catre Departamentul de Stat de la Washington, au devenit publice. Diplomatia americana pare interesata de barfele marunte de la noi, dar si de probleme care tin de siguranta nationala.

Informatia care a facut cele mai multe valuri este cea potrivit careia Mircea Geoana s-a vazut in secret cu Traian Basescu, atunci cand PSD voia sa-l suspende pe seful statului.

In 2007, in plina campanie de suspendare a presedintelui Traian Basescu, Mircea Geoana le-ar fi vorbit americanilor despre doua intalniri secrete cu seful statului. Colegii din partid l-ar fi "omorat" daca aflau, scrie in telegrama ambasadei, care dezvaluie si o intelegere: stoparea suspendarii in schimbul scuzelor prezidentiale. Totodata, americanii scriau la Washington ca Geoana se prezenta ca fiind "Number 1 in Romania".

"Era 2007... Cine mai stie ce intalniri am avut atunci?! Relatarile mi se par putin bizare, nu prea e stilul meu de vorbire", spune acum Mircea Geoana, presedintele Senatului.

Alta telegrama, datata in 2009, descrie vizitele lui Mircea Geoana la Moscova, care ar plecat acolo cu avionul omului de afaceri Sorin Ovidiu Vantu.

Citește și
wikileaks
Romania, vazuta prin ochii Wikileaks: Cei cinci oligarhi care detin tara

Geoana nu este insa singurul care se intalnea cu americanii. Un altul este Vasile Blaga. Acestea le-ar fi povestit strainilor ca seful liberalilor, Crin Antonescu, este un" bun orator", dar lenes si "lucreaza doar doua ore pe zi, iar asta numai daca are chef".

Dintr-o alta informare, aflam si ca ambasadorul Nicolas Taubman spunea ca Traian Basescu l-a asigurat ca, atata timp cat va fi presedinte, nu vor fi cumparate aparate europene, ci F-16 second-hand, in timp ce ministrul apararii de la acea vreme, liberalul Teodor Melescanu, recomanda Cabinetului sa ia avioane Gripen.

Romania, vazuta de Wikileaks: Traian Basescu si dosarele
 

Inclusiv despre mafie si crima organizata se vorbeste in relatarile americane, care il citeaza pe consilierul UE la Bucuresti, Onno Simmons. Acesta ar fi vorbit despre o "intelegere" intre "anumite grupuri arabe" si Guvernul Romaniei, de genul: "Lasati-ne sa spalam bani si nu vom ataca tinte romanesti!". Totodata, Simmons ar fi sugerat ca in Romania "mafiotii lucreaza atat de bine, incat nici nu e nevoie sa se impuste intre ei".

Americanii au fost preocupati si de starea Centralei de la Cernavoda si fac referire la echipamentul depasit al echipelor de interventie. Sorin Repanovici, seful Serviciului Interventie Fizica la instalatii nucleare le-ar fi dezvaluit celor din ambasada ca directorul CNCAN, Lucian Biro "avea mereu la el trei telefoane mobile, pe care urma sa le foloseasca pentru a lua legatura cu Guvernul si cu prim-ministrul in cazul unui incident sau accident nuclear".

De asemenea, tot din telegrame reiese faptul ca Statele Unite, prin adjunctul secretarului de stat american Maura Harty, ar fi facut, in mai 2005, o oferta Romaniei: "Dati din nou drumul adoptiilor internationale si va vom scapa de vize".

Potrivit agentiei Mediafax, Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, a declarat astazi ca nu are niciun comentariu legat de telegramele atribuite misiunii diplomatice care au aparut in presa, adaugand insa ca acestea "vorbesc de la sine".

Wikileaks: Basescu oferea Egiptului expertiza in domeniul nuclear
 

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Romania vazuta prin ochii Wikileaks: Basescu s-a intalnit cu directorul FBI
Romania vazuta prin ochii Wikileaks: Basescu s-a intalnit cu directorul FBI

Reprezentantii Ambasadei SUA relateaza, intr-o telegrama din 2006, vizita directorului FBI in Romania, notand ca la intalnirea cu acesta presedintele Basescu ar fi spus ca si-ar dori sa vada o prezenta FBI in Romania la fel de robusta ca cea a CIA.

Romania, vazuta prin ochii Wikileaks: Cei cinci oligarhi care detin tara
Romania, vazuta prin ochii Wikileaks: Cei cinci oligarhi care detin tara

Un top al oligarhilor din Romania si al baronilor locali, in care sunt mentionati Patriciu, Voiculescu, Vantu, Ioan Niculae, Becali si Verestoy, apare intr-un raport al Ambasadei SUA, prezentat de Hotnews, atribuit Wikileaks si citat de Mediafax.

Romania, vazuta prin ochii Wikileaks: Geoana a mers la Moscova in 2009
Romania, vazuta prin ochii Wikileaks: Geoana a mers la Moscova in 2009

O telegrama transmisa de Ambasada SUA la Bucuresti in 2009, prezentata de Hotnews, citata de Mediafax, relateaza episodul unor vizite la Moscova ale lui Geoana, mentionandu-se ca dezvaluirea "a implicat faptul ca Geoana a mers cu avionul lui Vantu".

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.