PNL depune moţiune simplă împotriva ministrului de Interne, Carmen Dan

61918594
Inquam

PNL cere audierea premierului în Camera Deputaţilor şi depune moţiune simplă împotriva ministrului de Interne, Carmen Dan, pentru ”reprimarea manifestației din 10 august”.

"Am depus (...) o solicitare din partea grupului PNL de audiere a premierului Vasilica Viorica Dăncilă, pentru a da seamă de responsabilităţile subordonaţilor săi din cadrul Guvernului şi Prefecturii, Jandarmeriei şi celorlalte instituţii de forţă, ca urmare a intervenţiei brutale în reprimarea manifestaţiei din 10 august.

De asemenea, am luat decizia de a depune o moţiune simplă împotriva ministrului de Interne, Carmen Dan, în care solicităm demiterea ministrului de Interne ca urmare a modului dezastruos în care a comandat forţele de ordine şi ca urmare a faptului că forţele de ordine au încălcat grav legea şi au reprimat cu brutalitate o manifestaţie paşnică în data de 10 august", a declarat președintele PNL Ludovic Orban la Parlament, potrivit Agerpres.

Preşedintele PNL a arătat că moţiunea simplă împotriva ministrului de Interne va fi depusă la primul plen de lucru, marţi sau miercuri.

"Noi am aprobat textul moţiunii de principiu. El urmează să fie semnat de toţi deputaţii şi îl vom înainta la primul plen de lucru", a afirmat Orban.

El a precizat că luni liberalii vor depune alături de USR solicitarea privind înfiinţarea unei comisii de anchetă referitoare la ''reprimarea brutală a manifestaţiei paşnice'' care a avut loc pe 10 august.

Ludovic Orban a amintit că a fost depusă şi solicitarea pentru înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă privind pesta porcină.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Camera Deputaților se reunește în plen. Ajutoarele pentru crescătorii de animale intră la vot

O nouă ședință de plen a Camerei Deputaților în această sesiune extraordinară a Parlamentului. Deputații se reunesc începând cu ora 12.

Senatul a adoptat Codul urbanismului

Plenul Senatului a adoptat, miercuri, pentru a doua oară, Codul amenajării teritoriului, urbanismului şi construcţiilor, ca urmare a includerii unor noi prevederi la Camera Deputaţilor, Senatul fiind for decizional.

Recomandări
Situație critică în Ceuta. Spania estimează că 49.000 de migranți au intrat în exclavă în ultimele 24 de ore | GALERIE FOTO

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.