Marko: Nu trebuie atacata stabilitatea guvernamentala de dragul bugetului

60185899

Presedintele UDMR, Marko Bela, a declarat ca nu ar trebui sa fie sacrificata ideea stabilitatii guvernamentale si ideea unui guvern majoritar de dragul adoptarii in mare graba a bugetului de stat.

"Bugetul este numai un element necesar pentru perioada urmatoare, dar, dincolo de buget, avem o serie de masuri care vor trebui luate de catre guvern si in spatele carora trebuie sa avem o majoritate", a afirmat Marko Bela, dupa sedinta Consiliului Permanent al UDMR.

Intrebat cum ar putea fi deblocata adoptarea bugetului de stat pentru anul 2010, Marko Bela a raspuns ca trebuie sa fie gasita o modalitate de deblocare a situatiei pentru adoptarea cat mai repede a unui buget acceptabil si pentru Fondul Monetar International, dar in asa fel incat Guvernul care propune acest buget "sa fie unul acceptabil pentru majoritate si care sa fie capabil nu numai prin proiectul de buget, ci si prin masurile necesare sa abordeze corect problemele crizei".

Guvernul interimar Boc ar putea avea voie sa faca bugetul pe 2010

Mai multe despre acest subiect pe www.mediafax.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
UDMR ramane pe pozitie: "Il sustinem pe Klaus Johannis"

Este declaratia liderului UDMR, Marko Bela, care l-a informat, luni, pe premierul desemnat, Liviu Negoita, ca Uniunea isi mentine in continuare propunerea ca primarul Klaus Johannis sa fie prim-ministru.

Guvernul interimar Boc ar putea avea voie sa faca bugetul pe 2010

Liderul PSD, Mircea Geoana, a anuntat că spera ca Legea raspunderii ministeriale sa fie modificata de Senat, astfel incat Guvernul demis sa nu mai aiba niciun motiv legal sa refuze trimiterea bugetului catre Parlament.

Afla care sunt ministrii cabinetului Negoita

UPDATE: La numai 3 zile de la desemnare, Liviu Negoita a transmis Parlamentului lista cu ministrii cabinetului sau. Cu putine exceptii nu a venit cu surprize. Asa ca a mers pe mana si pe programul lui Lucian Croitoru.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.