Klaus Iohannis, primit oficial în Ungaria de Katalin Novak. ”Este absolut necesară evitarea gesturilor controversate”

62366591

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a ajuns, miercuri, într-o vizită oficială în Ungaria, la invitaţia preşedintelui Katalin Novák.  

Este prima vizită a unui preşedinte român la Budapesta în ultimii 14 ani, Traian Băsescu fiind ultimul șef de stat din România care a mers în Ungaria, în anul 2009.

Administraţia Prezidenţială a transmis că "vizita are loc în contextul unei dinamici crescute a contactelor la nivel înalt, după vizita oficială efectuată de preşedintele Katalin Novák la Bucureşti, în septembrie 2022, şi participarea la cel de-al 8-lea Summit al Iniţiativei celor Trei Mări, găzduit de preşedintele Românei în septembrie 2023".

Iohannis a declarat, la Budapesta, că în discuţiile cu omologul său ungar, Katalin Novak, a exprimat disponibilitatea deplină a autorităţilor române de a acţiona pentru consolidarea dialogului şi a cooperării bilaterale, spunând că "este absolut necesară evitarea gesturilor unilaterale sau controversate".

Klaus Iohannis, Katalin Novak

"Vizita mea astăzi la Budapesta, la invitaţia doamnei preşedinte Katalin Novak, constituie un semnal important privind dezvoltarea viitoare a relaţiei noastre bilaterale. (...) Am exprimat disponibilitatea deplină a autorităţilor române de a acţiona pentru consolidarea dialogului şi a cooperării bilaterale şi de a oferi şi mai multă substanţă parteneriatului strategic dintre ţările noastre. România urmăreşte ca acest dialog să aibă o dinamică pozitivă, de dezvoltare şi aprofundare, în interesul tuturor cetăţenilor noştri, indiferent de originea lor etnică. România promovează o abordare deschisă, transparentă, pragmatică, bazată pe încredere reciprocă. Cred cu tărie că este absolut necesară evitarea gesturilor unilaterale sau controversate", a spus Iohannis în cadrul declaraţiei de presă comune, potrivit Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
Gimnastica românească, un DEZASTRU ISTORIC! Nicio calificare în finală la Europene
Gimnastica românească, un DEZASTRU ISTORIC! Nicio calificare în finală la Europene
Citește și...
Ciolacu i-a cerut lui Zelenski ca autorităţile ucrainene să recunoască inexistenţa aşa-numitei „limbi moldoveneşti”

Marcel Ciolacu a anunţat că i-a solicitat lui Volodimir Zelenski, în discuţia pe care au purtat-o marţi la Palatul Victoria, ca autorităţile ucrainene să recunoască, în cel mai scurt timp, inexistenţa aşa-numitei „limbi moldoveneşti”.

Româncele care au cel puțin un copil ar putea beneficia de reducerea vârstei de pensionare

Româncele care au cel puțin un copil ar putea beneficia de reducerea vârstei de pensionare. Propunerea apare în noua lege a pensiilor, aflată în lucru la Ministerul Muncii.

„Nu are ce căuta în Parlamentul României”. De frica unor extremiști, discursul lui Volodimir Zelenski a fost anulat

Vizita oficială a lui Volodimir Zelenski a fost marcată și de un scandal stânjenitor pentru România, izbucnit în Parlament.

Recomandări
Incident grav în Tulcea. O dronă s-a prăbușit și a explodat. Nu a fost detectată de radarele MApN

MApN a fost informat cu privire la semnalarea, prin apel la numărul unic de urgență 112, a unei drone căzute în zona localității Luncavița, județul Tulcea, la 5 km de frontiera cu Ucraina, a precizat MApN într-o postare pe Facebook.

Reguli noi pentru prosumatori: Fotovoltaice, instalate doar cu baterii de stocare. Ce se întâmplă cu cei care au deja panouri

Guvernul pregătește noi reguli pentru prosumatori, în încercarea de a reduce dezechilibrele din sistemul energetic național. Ilie Bolojan susține că instalarea unor noi capacități ar trebui să fie însoțită și de asigurarea unor capacități de stocare.

Mediul de afaceri avertizează că România se îndreaptă spre recesiune în 2026. „Este un rezultat sub așteptările noastre”

Patronatele avertizează că riscul unei recesiuni ușoare în 2026 a crescut și că economia României traversează o perioadă dificilă, după ce consumul slab a contribuit la scăderea PIB-ului în primul semestru.