Guvernul aprobă înființarea orchestrei UE. Dăncilă: M-am implicat

62015341
Agerpres

Guvernul va aproba joi, în şedinţă, înfiinţarea orchestrei UE, proiect cultural definitoriu pentru ideea de unitate în diversitate la nivel european, a anunţat prim-ministrul Viorica Dăncilă.

"Mă bucur să anunţ că ideea orchestrei UE, lansată cu ocazia ceremoniei solemne de preluare a preşedinţiei rotative, se concretizează.

În şedinţa de guvern de astăzi, vom aproba actul de înfiinţare a orchestrei UE, proiect cultural definitoriu pentru ideea de unitate în diversitate la nivel european. Este unul dintre proiectele în care m-am implicat, alături de ministrul Culturii, şi, săptămâna trecută, pe scena Ateneului Român, profesionişti din întreaga UE au dovedit că muzica uneşte, creează armonie şi bucurie", a declarat Viorica Dăncilă, în deschiderea şedinţei de Executiv, potrivit Agerpres.

Potrivit premierului, prin intermediul acestui proiect, care va reuni muzicieni din cele mai importante orchestre ale UE, vor fi promovaţi artişti şi opere culturale ale tuturor statelor membre.

"Astfel, în cadrul evenimentelor pe care le vom organiza în calitate de preşedinţie a Consiliului UE, vom pune în valoare bogăţia moştenirii culturale comune a întregii Uniuni şi vom evidenţia, în acelaşi timp, identitatea culturală a fiecărei naţiuni", a mai spus Dăncilă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Un an de când Nicușor Dan promite raportul despre alegerile anulate. 10 momente în care a schimbat termenele și mesajele

A trecut mai bine de un an de când Nicușor Dan promitea că românii vor afla adevărul despre anularea alegerilor prezidențiale din 2024.

Un lider PNL lansează „scenariul Adrian Veștea” cu un premier din PSD. Răspunsul lui Claudiu Manda

Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea.

Ultimele zile de negocieri pentru un nou Guvern înainte de vacanța parlamentarilor. Blocaj între PSD, PNL și USR

Sesiunea parlamentară se încheie curând, așa că am putea avea un guvern nou abia la toamnă. Până acum, partidele nu au reușit să găsească o formulă de guvernare, iar prăpastia dintre ele se adâncește pe zi ce trece.

Recomandări
România a încasat peste 9 miliarde de euro după aproape 5 ani de PNRR. Ce fonduri mai poate atrage

România a ajuns la peste 9 miliarde de euro primite prin PNRR, după ce a patra cerere de plată a fost aprobată integral. Programul care se desfășoară de aproape 5 ani ar urma să se termine pe 31 august 2026.

Cod roșu de caniculă în aproape toată țara. Temperaturile ajung până la 41 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în București.

Ultimele zile de negocieri pentru un nou Guvern înainte de vacanța parlamentarilor. Blocaj între PSD, PNL și USR

Sesiunea parlamentară se încheie curând, așa că am putea avea un guvern nou abia la toamnă. Până acum, partidele nu au reușit să găsească o formulă de guvernare, iar prăpastia dintre ele se adâncește pe zi ce trece.