Marko Bela: Coalitia guvernamentala nu functioneaza asa cum ar trebui

60423746

UPDATE: La intalnirea care a avut loc la Palatul Victoria cu Traian Basescu si Emil Boc, presedintele UDMR, Marko Bela, si-a exprimat nemultumirile fata de situatia in care se afla Legea educatiei.

"Ori reusim sa refacem coeziunea si solidaritatea acestei coalitii ori, atunci, avem probleme foarte serioase de functionare si, din partea UDMR, se pune sub semnul intrebarii inclusiv prezenta in aceasta coalitie" - a spus Marko Bela, dupa discutiile de la Palatul Victoria.

Presedintele UDMR s-a aratat foarte suparat si pe presedintele Comisiei de Invatamant din Senat, Mihail Hardau, membru al Partidului Democrat Liberal. Acesta a aplaudat atunci cand a aflat ca judecatorii CC intorc la Senat Legea educatiei.

"Dupa ce, domnul senator, de exemplu, mai mult de patru luni de zile n-a reusit in calitate de presedinte al Comisiei de Invatamant sa o accelereze adoptarea acestei legi, ne-a impins de fapt la ideea angajarii raspunderii, fiindca Guvernul si-a angajat raspunderea din motiv ca in Senat nu a avansat legea." - a spus, nemultumit, Marko Bela, despre Mihail Hardau.

Presedintele Traian Basescu a fost timp de aproape doua ore la sediul Guvernului, unde a discutat cu premierul Emil Boc si vicepremierul Marko Bela despre situatia creata de decizia Curtii Constitutionale, care a intors la Senat Legea educatiei.

 De asemenea, presedintele Traian Basescu s-a aflat la Palatul Victoria si miercuri seara, dupa sedinta Executivului.

El a avut o discutie cu premierul Emil Boc, timp de aproximativ 30 de minute, pe tema deciziei CC.

In plus, surse guvernamentale au declarat pentru Mediafax ca, miercuri, in timp ce era in Slovenia, Basescu l-a sunat pe Emil Boc, care se afla in plina sedinta de Guvern. Seful statului a vrut sa stie daca, la sedinta, s-a luat vreo decizie, impreuna cu reprezentantii UDMR, privind procedura care trebuie urmata in cazul Legii educatiei, dupa decizia Curtii Constitutionale.

Mai trebuie mentionat si faptul ca, dupa aflarea deciziei CC, care a intors la Senat Legea educatiei, presedintele UDMR, Marko Bela, a avertizat ca formatiunea sa s-ar putea retrage de la guvernare.

Va reamintim, miercuri, Curtea Constitutionala a decis ca Guvernul nu a respectat Constitutia atunci cand si-a angajat raspunderea in fata Parlamentului pentru Legea educatiei.

"Dupa motivarea deciziei Curtii Constitutionale, Guvernul se va consulta cu Parlamentul privind procedura care se impune in cazul Legii educatiei nationale, avand in vedere ca suntem intr-o situatie fara precedent, cand o decizie a Curtii Constitutionale intervine in timpul derularii procedurii de angajare a raspunderii Guvernului in fata Parlamentului." - se arata in comunicatul de presa al Guvernului Romaniei.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Astazi e ziua presedintelui! PDL ii ureaza "Vant in pupa!" Tu?

Presedintele Traian Basescu implineste astazi varsta de 59 de ani. Daca membrii PDL s-au inghesuit sa-l felicite pe seful statului, opozitia a fost mai rezervata. Victor Ponta nu a vrut sa-i ureze nimic, doar Ion Iliescu i-a trimis o scrisoare personala.

Dusa: Legea educatiei, o batjocura la adresa tinerilor din Romania

Liderul deputatilor PSD Mircea Dusa a declarat, miercuri, ca Legea educatiei in forma actuala "isi bate joc" de tinerii din Romania si ingradeste dreptul elevilor maghiari de a cunoaste limba oficiala a statului in care traiesc.

Marko: Nu reprosez opozitiei amanarea legii educatiei,ci coalitiei

Marko Bela a declarat ca nu reproseaza opozitiei modul in care s-a raportat in dezbaterea legii educatiei, inclusiv in Senat, deoarece coalitia majoritara avea obligatia sa sustina proiectele Guvernului.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.