Comisie parlamentara: bugetul sanatatii pe 2011, 5% din PIB, in loc de 3,9%

60196489

Comisiile parlamentare pentru sanatate au adoptat, joi, un amendament la proiectul Legii bugetului de stat pe 2011, prin care bugetul Ministerului Sanatatii este majorat de la 3,9% la 5% din PIB.

Amendamentul a fost propus de deputatul PNL Horia Cristian si a fost insusit de parlamentarii PSD din comisie.

Ministrul sanatatii, Cseke Attila, le-a multumit membrilor comisiei pentru intentiile bune, dar s-a declarat rezervat in legatura cu aceasta modificare a proiectului de buget.

"Multumesc pentru intentiile bune. Pe stadiul actual, pe situatia actuala, cu angajamentul pe care mi l-am luat in fata comisiei ca trebuie sa imbunatatim bugetul casei (CNAS - n.r.), pe acest buget, din aceleasi considerente de solidaritate guvernamentala, am un punct de vedere rezervat. Aceasta nu inseamna ca nu am sa ma lupt pentru un buget mai mare care, la Casa, trebuie sa existe anul viitor", a spus Cseke.

De asemenea, membriii comisiei au adoptat, la propunerea presedintelui Comisiei pentru sanatate din Camera Deputatilor, Rodica Nassar, in unanimitate, 128 de amendamente care prevad alocari de sume din bugetul de stat pentru modernizarea, reabilitarea sau finalizarea constructiei unor spitale, precum si pentru dotarea acestora cu echipamente.

"Fata de bugetul pe care l-am avut anul acesta, initial, pot sa spun ca sunt mai multumit de acest buget pe care il avem. Pe bugetul Ministerului Sanatatii, fata de bugetul initial, pe 2011 este o crestere de 11,6%. In ceea ce priveste bugetul Casei, a fondului de asigurari de sanatate, la fel, exista o crestere fata de bugetul intial de 15,7%, 16,4%", a mentionat ministrul.

Cititi mai multe pe www.mediafax.ro

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Fitch va anunța vineri dacă retrogradează România la „junk”. Bolojan: Din primăvară avem probleme generate de PSD

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că evaluările agențiilor de rating pentru România sunt influențate de condițiile de instabilitate politică.

Prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan, în vizită oficială la București. Va fi primit la Cotroceni şi la Guvern

Prim-ministrul moldovean Vasile Tofan efectuează joi o vizită oficială la Bucureşti, urmând să fie primit de preşedintele Nicuşor Dan şi să aibă discuţii cu premierul interimar Ilie Bolojan la Palatul Victoria.

Senatul, convocat într-o nouă sesiune extraordinară. Miza este un jalon din PNRR de aproximativ un miliard de euro

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat miercuri seară convocarea unei noi sesiuni extraordinare a Senatului, care se va desfășura în perioada 4-6 august.

Recomandări
Îmbrânceli și gaze lacrimogene la protestul oierilor din București. Manifestanții cer demiterea șefului ANSVSA

Protestul oierilor din Piața Presei Libere a escaladat joi, după ce manifestanții s-au îmbrâncit cu jandarmii, care au folosit gaze lacrimogene pentru a-i împiedica să înlăture gardurile de protecție.

O rachetă rusească ar fi căzut în Polonia. Un crater cu diametru de 10 metri, descoperit de polițiști | FOTO

Obiectul care a căzut pe un câmp în estul Poloniei în cursul nopţii pare să fie o rachetă rusească, a declarat joi prim-ministrul polonez Donald Tusk, citat de Reuters.

A treia zi de grevă în Sănătate. Medic: „Guvernul trebuie să-și asume în scris faptul că nu o să scadă veniturile”

În sănătate, unele spitale continuă greva, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații.