Bolojan, despre una dintre cele trei mari greșeli ale politicienilor: „Au creat nişte aşteptări care n-au putut fi onorate”

×
Publicitate

Liderul PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni, după consultările de la Palatul Cotroceni, că liberalii nu vor susține și nu vor participa la un Guvern din care să facă parte PSD, nici în varianta unui premier tehnocrat.

”Am finalizat consultările cu domnul preşedinte Nicuşor dan, şi am precizat poziţia noastră. Suntem după o moţiune de cenzură iniţiată de PSD, care, cu sprijinul AUR, practic a căzut guvernul din care a făcut parte şi PSD. Suntem în situaţia în care PNL are o pondere de 15% în Parlament, şi în acest context, poziţia PNL a fost umătoarea, din decizile luate anterior: PNL nu va mai susţine un guvern şi nu va mai participa la un guvern în care se va regăsi şi PSD. Nu vom susţine un guvern cu premier tehnocrat în care se va regăsi şi PSD. în condiţiile în care PSD va fi la guvernare, PNL va fi în opoziţie”, a fost anunţul premierului interimar.

Preşedintele PNL a arătat că această poziţie nu este luată din calcul politic ci este luată dintr-un interes legitim pentru ţara noastră.

”În ultimii ani, lumea politică a făcut câteva greşeli majore, în primul rând, din punct de vedere al comunicării publice, a creat aşteptări cetăţenilor ţării noastre care nu pot fi onorate în mod normal, depăşind posibilităţile reale pe care le are România din punct de vedere bugetar.

Bolojan: „A fost o eroare majoră”

”Asta a creat nişte aşteptări care n-au putut fi onorate şi, pe bună dreptate, mulţi dintre cetăţenii ţării noastre au fost dezamăgiţi şi s-a creat posibilitatea unor vânzători de iluzii să se creadă că se pot rezolva lucrurile, fără să deranjezi pe nimeni şi se pot asigura condiţii care nu pot fi susţinute în mod corect de posibilităţile ţării noastre. A fost o eroare majoră. Guvernele, în loc să acţioneze pentru a menţine echilibrele bugetare, s-au dus pe deficite şi am ajuns în situaţia în care am ajuns”, a arătat liderul PNL.

Ilie Bolojan a mai declarat că a doua eroare majoră a fost să se creeze coaliţii mari, cum a fost coaliţia PSD-PNL, care a avut peste 60%, care ”doar au administrat mai bine sau mai rău lucrurile, dar nu au făcut reformele care trebuiau făcute pentru ţara noastră”.

”Deci, doar o guvernare pentru funcţii şi nu pentru reforme”, a subliniat Bolojan.

„Companii şi în unele locuri, să ajungă persoane care au folosit aceste funcţii în scop extractive, pentru a extrage rente de la statul român şi din nou, pe bună dreptate, cetăţenii ţării noastre, constatând că am creat aşteptări care nu pot fi onorate, lumea politică, când partidele care au fost în guvernare n-au făcut reformele necesare, n-au corectat nedreptăţile, n-au eliminat risipa, au dat acest vot, atât în 2024 şi cum l-am văzut şi în 2025”, a spus el.

„Acest guvern a căzut pentru că a încercat să blocheze risipa din statul român”

Bolojan a menţionat că în această guvernare, care este la final în momentul de faţă, Partidul Naţional Liberal nu a mai repetat aceleaşi greşeli.

”Nu am creat aşteptări care să nu poată fi onorate, am guvernat onest, le-am spus românilor adevărul, ceea ce se poate şi ceea ce nu se poate. Partidul Social Democrat a continuat cu aşteptări care nu pot fi onorate, fugind de răspundere în totalitate. Am căutat, dacă tot avem o majoritate, să facem reformele care au fost necesare. Am făcut tot ceea ce s-a putut, să reducem cheltuieli, să îndreptăm lucruri, să creăm condiţii pentru dezvoltare, să accesăm fondurile europene, să facem reformele europene. Din păcate, în loc ca şi ceilalţi să facă acelaşi lucru, aţi văzut, s-a mers cu frâna de mână trasă, s-au amânat reformele cât a fost posibil. Nu în ultimul rând, am încercat să eliminăm risipa, să corectăm lucrurile care nu sunt în regulă, să eliminăm privilegiile şi acest guvern, dacă practic a fost căzut, dacă aş sintetiza, este că a căzut pentru că a încercat să blocheze risipa din statul român, fără de care nu ne putem gândi că în anii următori vom crea condiţii de dezvoltare şi vom putea să ajutăm categoriile defavorizate, pentru că dacă îţi pierzi banii pe care îi încasezi, n-ai făcut nimic”, a mai explicat Ilie Bolojan.

Preşedintele PNL a arătat că, având în vedere această situaţie, dacă, într-o formă sau alta, directă sau indirectă, ar continua o astfel de coaliţie cu Partidul Social-Democrat, nu ar face decât să continue erorile care au fost în perioada trecută.

”Nu vom mai merge pe acest lucru şi vom încerca în perioada următoare să facem ceea ce este nevoie pentru ţara noastră în această formulă de interimat, să guvernăm în aşa fel încât această perioadă foarte importantă legată de renegocierea fondurilor europene, legată de închiderea programului SAFE, legată de funcţionarea bună a instituţiilor statului, să se deruleze în condiţii normale, până când vom avea un nou guvern şi, de asemenea, să fim un partener serios, un partid responsabil, care atunci când se vine cu soluţii reale, este la masă şi-şi asumă răspunderea pentru România”, a spus el în finalul declaraţiei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile unui milionar, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile unui milionar, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Veștea sfidează decizia PNL: „Nu îmi depun mandatul. Voi candida pentru funcția de premier și voi face un Guvern”

Adrian Veștea a anunțat luni noapte că nu își va depune mandatul, în ciuda deciziei conducerii PNL de a nu susține guvernul pe care a fost desemnat să îl alcătuiască de către președintele Nicușor Dan. 

Lider UDMR, dezvăluiri după discuția cu Adrian Veștea: „A spus că știa de miercuri. L-am întrebat cu cine face Guvernul”

Liderul deputaţilor UDMR, Botond Csoma, a precizat că a existat luni o întâlnire a reprezentanţilor formaţiunii cu premierul desemnat, Adrian Veştea, în care liberalul le-a propus să facă parte din Guvern.

Calcule politice pentru un posibil Guvern Veștea. Cum ar putea fi susținut în Parlament cu ajutorul ”rebelilor” liberali

S-a schimbat numele premierului desemnat, însă calculele pentru voturi sunt aceleași. Adrian Veștea trebuie să strângă în jurul său mai bine de jumătate din parlamentari, pentru a se muta la Palatul Victoria.

Recomandări
Veștea sfidează decizia PNL: „Nu îmi depun mandatul. Voi candida pentru funcția de premier și voi face un Guvern”

Adrian Veștea a anunțat luni noapte că nu își va depune mandatul, în ciuda deciziei conducerii PNL de a nu susține guvernul pe care a fost desemnat să îl alcătuiască de către președintele Nicușor Dan. 

PNL a decis să nu susțină Guvernul Veștea. Parlamentarii care nu respectă hotărârea, excluși. Mesaj către Nicușor Dan

Conducerea PNL a decis luni noapte să nu susțină guvernul care va fi format de către Adrian Veștea, liberalul desemnat premier de către președintele Nicușor Dan, fără consultări cu partidul. Parlamentarii care încalcă decizia vor fi excluși din partid.

Confuzie în jurul acordului de pace SUA-Iran. Donald Trump anunță armistițiul, însă Israelul continuă bombardamentele

Donald Trump a vrut neapărat să vină la summitul G7 din Franța cu vestea păcii în Orientul Mijlociu, așa că a anunțat duminică noapte că s-a înțeles cu Teheranul. Vineri, la Geneva, ar urma să fie parafată prima etapă a unui acord de pace.