Egalitate in lupta dintre putere si opozitie. USL castiga alegerile din Maramures, iar PDL in Neamt

×
Publicitate

Doi parlamentari, alesi in Neamt si Maramures, au desfacut aseara sticle de sampanie. Dupa alegerile partiale de ieri, doua scaune ramase libere vor fi ocupate de un reprezentant al opozitiei si unul al puterii.

Votul, care ar fi trebuit sa fie un prim test pentru alianta dintre PSD si PNL, nu a iesit intocmai cum si-ar fi dorit politicienii.

De profesie fermier, pasionat de pescuit si vorbitor de limba franceza, viitorul deputat Adrian Radulescu a fost prezentat astazi la partid de cel care l-a ajutat sa castige alegerile, adica presedintele PDL Neamt, primarul Gheorghe Stefan, zis si Pinalti.

Radulescu a castigat intr-un judet in care opozitia are 12 primari, iar PDL numai 7. Secretul reusitei l-a stiut tocmai un fost liberal. Mizand pe capitalul sau de imagine, Pinalti, exclus din PNL in urma cu patru ani si ales primar din partea PDL, si-a dorit o campanie electorala fara personalitati de la centru, portocaliul PDL-istilor a fost inlocuit cu verde, iar electoratul ar fi primit, sustin adversarii, si mici atentii.

Colegii de la Bucuresti spun ca meritul ii apartine exclusiv candidatului.

Contracandidatul sau, social-democratul Liviu Harbuz, a obtinut cu 3000 de voturi mai putin.

Locul a fost al PSD-ului si a ramas liber dupa decesul lui Victor Surdu.

La Baia Mare, liderii opozitiei au baut aseara sampanie pentru colegul lor, Florin Tataru. El se va aseza pe scaunul ramas liber dupa ce social-democratul Catalin Chereches a fost ales primar. La diferenta de peste 1000 de voturi, Tataru a castigat in fata democrat-liberalei Mariana Pop.

Desi nu sunt multumitoare, alegerile partiale de duminica sunt, pentru liderii de le centru, semnalul pentru alegerile generale din 2012.

Cei doi candidati vor fi validati in septembrie, la inceputul sesiunii parlamentare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cum au ajuns Camera Deputatilor si Senatul sa primeasca 5.5 milioane de euro in loc de 100.000

Austeritatea s-ar fi simtit in aceasta toamna si la Palatului Parlamentului, daca nu ne-ar fi batut la usa Adunarea Parlamentarilor NATO.

Basescu vrea Statele Unite ale Europei: Fara cedarea de suveranitate, Europa nu va mai fi o putere

Presedintele Traian Basescu a sustinut, joi, la Sulina, necesitatea realizarii Statelor Unite ale Europei, el precizand ca acesta este punctul sau de vedere.

S-a predat stafeta la Sanatate. Reformele incepute de Cseke vor continua, promite Ritli

Noul ministru al sanatatii, doctorul Ritli Ladislau, si-a preluat mandatul de la predecesorul sau, Cseke Attila. Departe de a privi momentul drept unul festiv, cei doi au vorbit despre numeroasele dificultati din sanatate.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.